obecnie
7° C
jutro
17° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Odzież do biegania
    15 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Zawód OZE
    392 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dobry ortodonta?
    836 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Pomysł na biznes
    1216 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Sprzątanie po zmarłych
    251 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    345 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    375 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Stalowa Wola pamięta o Żołnierzach Wyklętych

6 marca 2018 12:46, autor: stalowawola.pl
„Życie poświęcić warto jest tylko dla jednej idei, idei wolności! Jeśli walczymy i ponosimy ofiary to dlatego, że chcemy właśnie żyć, ale żyć jako ludzie wolni, w wolnej Ojczyźnie” – taką myślą kierował się kpt. Zdzisław Broński „Uskok” i inni żołnierze, którzy nie złożyli broni po 1944 roku. Żołnierze Wyklęci, bo o nich mowa, nie zgodzili się, by Polska po wojnie była podporządkowana ZSRR. Zeszli do powojennego antykomunistycznego podziemia niepodległościowego i stawiali opór sowietyzacji Polski. Stalowa Wola pamięta o polskich bohaterach i jak co roku oddała im hołd podczas lokalnych obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Stalowowolskie obchody rozpoczęły się 25 lutego 2018 roku II Otwartym Turniejem Halowej Piłki Nożnej z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” 2018. Główne uroczystości natomiast w hutniczym grodzie miały miejsce 3 marca. Tego dnia Park Miejski w Stalowej Woli zamienił się w obóz partyzancki. Siarczysty mróz nie przeszkodził pasjonatom żywej historii obejrzeć rekonstrukcji wydarzeń z 1939 roku. W ramach obchodów grupy rekonstrukcyjne z Polski i ze Słowacji przedstawiły bowiem inscenizację historyczną pt. „1939 Zdradziecki Pakt”.

Na tzw. górce można było także podziwiać pokaz musztry kawaleryjskiej, usmażyć kiełbaskę na partyzanckim ognisku, spróbować grochówki żołnierskiej czy zapoznać się z asortymentem Podkarpackiego Stowarzyszenia „Ocalić od Zapomnienia”, Wydawnictwa „Sztafeta” wystawionym na ich stoiskach.

W programie obchodów znalazł się także Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych ulicami miasta na Plac Piłsudskiego przed MDK, po którym odbyła się prezentacja sylwetek Żołnierzy Wyklętych i oficjalne uroczystości wojskowe. Na zakończenie dnia w Miejskim Domu Kultury W Stalowej Woli wystąpił zespół Maleo Reggae Rockers „Panny Wyklęte” w składzie: Halina Mlynkova, Marika, Kasia Malejonek, Lilu, Mona, Zespół Dziewczyny oraz Dariusz Malejonek z zespołem Maleo Reggae Rockers.

Drugiego dnia obchodów odbyła się uroczysta Msza Św. w intencji Żołnierzy Wyklętych i Ojczyzny, a wieczorem już po raz trzeci zainteresowani pobiegli w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Bieg niezmiennie cieszył się ogromnym powodzeniem. W tym roku wzięło w nim udział blisko 300 uczestników – najmłodszym biegaczem był Kordian Paruch (niespełna 4 lata), a najstarszym Zbigniew Paszkiewicz (87 lat).

Organizatorami stalowowolskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych byli: Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli, Stanisław Sobieraj Przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli, Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Patriotyczna Stalowa Wola, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Partyzant”, Fundacja Kedyw AK, Związek Strzelecki „Strzelec” Jednostka Strzelecka 2027 w Stalowej Woli, Stowarzyszenie „Stalowi Patrioci”, Podkarpackie Stowarzyszenie Poszukiwaczy „Ocalić od zapomnienia”, Oddział Kawalerii Ochotniczej w barwach 14 i 20 Pułku Ułanów, Fundacja „Przywróćmy Pamięć”, 54 Stalowowolska Drużyna Harcerska im. Bronisława Kochana ZHP, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Młodzież Wszechpolska Stalowa Wola, Miejski Klub Strzelecki Miłośników i Kolekcjonerów Broni „Ur” w Stalowej Woli, Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Militariów Rzeszów, Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, Związek Oficerów Rezerwy RP, OSP Stalowa Wola – Charzewice, Stowarzyszenie Polskiej Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego w Stalowej Woli. Patronat honorowy nad uroczystościami objęła Janina Sagatowska Senator RP oraz Rafał Weber Poseł na Sejm RP.


Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.