obecnie
12° C
jutro
24° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Odzież do biegania
    56 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Zawód OZE
    428 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dobry ortodonta?
    876 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Pomysł na biznes
    1255 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Sprzątanie po zmarłych
    282 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    381 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    392 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Z sukcesem zrealizowaliśmy zadanie „Z tradycją w przyszłość – Doży...

23 sierpnia 2018 15:26, autor: powiat-nisko.pl


Dla uczestników Dożynek powiatowych i diecezjalnych, połączonych z obchodami 200-lecia Diecezji Sandomierskiej, w dniu 19 sierpnia, przygotowano wiele atrakcji, które miały za zadanie m. in. popularyzację tradycji i kultury ludowej Powiatu Niżańskiego poprzez wskazanie, jako unikatowe w kraju, tradycje wikliniarskie i flisackie.

Podczas Dożynek zaprezentowały się lokalne zespoły, grupy oraz twórcy kultywujący tradycje naszego regionu. Wśród występujących wymienić należy m. in.: Zespół Pieśni i Tańca „Racławice”, który zaprezentował występ taneczny oraz Kapelę „Jeżowianie” i Kapelę Flisacką – każdy z wykonawców zaprezentował się w regionalnych strojach.

Dzięki organizacji Konkursów – Powiatowego i Diecezjalnego – na Wieniec Dożynkowy, zaprezentowało się blisko 50 grup wieńcowych z terenu całej Diecezji Sandomierskiej i Powiatu Niżańskiego. Komisja, w skład której weszli m. in. etnograf Jolanta Dragan oraz artysta plastyk Józef Sroka, oceniła wszystkie wieńce – wyróżnione w konkursie diecezjalnym. Grupy wieńcowe otrzymały pamiątkowe dyplomy, a pozostałe dyplomy za udział wraz z pamiątkowymi kubkami dożynkowymi. Lokalne grupy wieńcowe biorące udział w konkursie powiatowym otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominek. Dzięki wykładowi etnografa uczestnicy Dożynek zapoznali się z zasadami i tradycjami dot. wyplatania wieców dożynkowych.

Podczas Dożynek nastąpiło również rozstrzygnięcie Konkursu na najładniejszą i najbardziej zgodną z oryginałem i tradycją flisacką tratwę – decyzją Komisji Konkursowej nagrody rzeczowe otrzymali: Jakub Otto – I nagroda, Dominik i Fabian Walicki – II nagroda, Paweł Drabik – III nagroda.

Uczestnicy Dożynek mogli zapoznać się z kulinarnym dziedzictwem regionu oraz tradycjami flisackimi i wikliniarskimi. Podczas pływania galarami po Sanie retmani/flisacy z Bractwa Flisackiego p.w. Św. Barbary w Ulanowie opowiadali uczestnikom o tradycjach flisackich i częstowali tradycyjnymi potrawami flisackimi. Zorganizowano stoisko prezentujące wystawę produktów z wikliny, na którym „mistrz wyplatania” pan Stanisław Cholewa prezentował swój kunszt. Ponadto z „modą wiklinową” gości dożynkowych zapoznawały dziewczęta z Rudnika nad Sanem.

Przeprowadzenie tego zadania, w tak szeroki sposób, z pewnością doprowadzi do zbliżenia do tradycji młodego pokolenia oraz pomoże znaleźć wspólny język między pokoleniami.

Realizacja zadania możliwa była dzięki pozyskaniu przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „TRATWA” dofinansowania ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Współorganizatorami zadania „Z tradycją w przyszłość – Dożynki Powiatu Niżańskiego Ulanów 2018” byli: Powiat Niżański, Gmina i Miasto Ulanów, Gminne Centrum Kultury w Ulanowie oraz Muzeum Flisactwa Polskiego w Ulanowie.




Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.