obecnie
12° C
jutro
24° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Odzież do biegania
    56 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Zawód OZE
    428 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dobry ortodonta?
    876 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Pomysł na biznes
    1255 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Sprzątanie po zmarłych
    282 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    381 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    392 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

XIX Dożynki Powiatu Niżańskiego – Ulanów 2018 przeszły do historii

21 sierpnia 2018 22:00, autor: powiat-nisko.pl
W niedzielę, 19 sierpnia 2018 roku, na Obiekcie Rekreacyjno-Sportowym „Błękitny San” – Stadion MKS RETMAN w Ulanowie, odbyły się XIX już Dożynki Powiatu Niżańskiego. W tym roku w ramach dożynek powiatowych odbyły się również Dożynki Diecezjalne połączone z obchodami 200-lecia Diecezji Sandomierskiej.

Podczas święta plonów, licznie zgromadzeni mieszkańcy Ulanowa i całego powiatu niżańskiego, oraz przybyli goście, mogli podziwiać aż 48 pięknych wieńców dożynkowych wyplecionych przez koła i stowarzyszenia, nie tylko z powiatu niżańskiego, ale także z całej Diecezji Sandomierskiej.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się Mszą Świętą polową na w/w obiekcie, w czasie której wierni modlili się w intencji rolników, w podzięce za ich całoroczny trud pracy na roli, a także za to, że troszczą się o nasz codzienny chleb.

Mszy Św. przewodniczył Ksiądz Biskup Edward Białogłowski z Rzeszowa – delegat konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa rolników, a koncelebrowali ją również Ksiądz Biskup Krzysztof Nitkiewicz – Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej i Ksiądz Biskup Edward Frankowski – Biskup Pomocniczy Diecezji Sandomierskiej oraz liczna grupa kapłanów. Bp Edward Białogłowski wygłosił Słowo Boże do zebranych oraz poświęcił wieńce dożynkowe.

Mszę św., w której licznie uczestniczyły poczty sztandarowe OSP w terenu powiatu niżańskiego, zakończył występ Chóru Ulanowskiego. Następnie głos zabrali m.in. zaproszeni goście, w tym Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Bogdan Romaniuk i Dyrektor Wydziału Infrastruktury Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Kamila Piech.

Na zakończenie części diecezjalnej ogłoszono wyniki Diecezjalnego Konkursu Wieńca Dożynkowego, do którego zgłoszono 48 wieńców wykonanych przez grupy wieńcowe z Diecezji Sandomierskiej. Spośród nich Komisja Konkursowa, która oceniała wieńce zgodnie z kryteriami zawartymi w regulaminie, wyróżniła 10 wieńców.

Część diecezjalną Dożynek zakończył występ zespołu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Ulanowie nagrodzony w III Powiatowym Konkursie Poezji Śpiewanej w Nisku.

Po zakończeniu części diecezjalnej rozpoczęły się Dożynki Powiatowe. Wszystkich przybyłych na uroczystości dożynkowe przywitał Starosta Niżański Robert Bednarz, który w swoim przemówieniu podkreślił, jak ważna, odpowiedzialna i ciężka jest praca rolników. Dziękował również za całoroczny trud ich pracy na roli. Głos zabrali także Poseł na Sejm RP Jerzy Paul, Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów Stanisław Garbacz oraz Przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Janusz Nawrocki.

Tuż po przemówieniach gospodarzy, na scenie pojawili się Starostowie Dożynek Lucyna Żuraw i Stanisław Oleksak. Gospodarzom święta: Staroście Niżańskiemu Robertowi Bednarzowi i Burmistrzowi Gminy i Miasta Ulanów Stanisławowi Garbaczowi, tradycyjnie przekazali bochen chleba, upieczony z tegorocznych zbiorów. Obrzędową i oficjalną część rolniczego święta zakończyło dzielenie się chlebem, z którym do dożynkowych gości zwrócili się m. in. Starosta Niżański, Wicestarosta Adam Mach, Wójtowie i Burmistrzowie gmin Powiatu Niżańskiego, zaproszeni goście oraz Starostowie Dożynek.

Starostami tegorocznych Dożynek byli rolnicy, którzy, na co dzień są niezwykle przywiązani do ziemi i szanują tradycje oraz obyczaje polskiej wsi.

Starościną była Pani Lucyna Żuraw z Dąbrowicy, która prowadzi gospodarstwo rodzinne na 16 hektarach ziemi (6 ha własnych i 10 ha dzierżawy). Uprawia głównie zboże i zielonki na paszę dla bydła. W gospodarstwie hodowanych jest 6 krów mlecznych i dwie jałówki. W ubiegłym roku oddała do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Stalowej Woli 25 tys. litrów mleka. Park maszynowy to kombajn, prasa zwijająca, kostkująca, 2 traktory, rozrzutnik obornika, kosiarka, 4,5-tonowa przyczepa, przewracarka, glebogryzarka, rozdrabniacz do zielonek. Gospodarstwo pozyskuje dopłaty obszarowe, uczestniczy w programie rolno-środowiskowym. Gospodarstwo korzystało z programów unijnych i świadczy usługi dla rolnictwa.

Starostą Dożynek został Pan Stanisław Oleksak z Kurzyny, który gospodaruje na 32 ha ziemi (19 ha własnej i 19 ha dzierżawionej). Gospodarstwo specjalizuje się w hodowli bydła. Obecnie liczy 16 krów mlecznych, 4 sztuki bydła mięsnego (opasów) i 11 cieląt. Pan Oleksak współpracuje z Okręgową Spółdzielnią Mleczarską w Stalowej Woli. W 2017 roku oddał 110 tys. litrów mleka. Uprawia głównie mieszanki zbożowe 4 cztery ciągniki, wóz paszowy, beczka asenizacyjna, rozrzutnik obornika, kombajn, przyczepa zbierająca, przyczepa belująca, przyczepa 8 ton, kosiarka dyskowa, pługi, siewnik, agregat uprawowy, schładzarka do mleka 550 l, dojarka. Gospodarstwo korzysta z dopłat obszarowych i dwa razy korzystało z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich pozyskując na modernizację ok 530 tys. zł.

Ważnym punktem programu Dożynek było wyróżnienie najlepszych rolników z gmin Powiatu Niżańskiego oraz wręczanie dyplomów i nagród najlepszym uczniom poszczególnych gmin Powiatu. Wręczono również odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa”.

Dożynki obfitowały także w liczne konkursy, takie jak: II Powiatowy Konkurs na Tradycyjny Produkt Kulinarny Powiatu Niżańskiego, Diecezjalny Konkurs Wieńca Dożynkowego i Powiatowy Konkurs Wieńca Dożynkowego.

Ogłoszono również wyniki organizowanego po raz drugi, plebiscytu tygodnika „Sztafeta”, na Sołtysa Roku Powiatu Niżańskiego, w którym czytelnicy wybrali zwycięzcę i został nim Sołtys Wólki Tanewskiej Bogusław Tofilski. Patronat honorowy nad plebiscytem objął Starosta Niżański Robert Bednarz.

Nagrodzono także zwycięzców konkursu na najładniejszą i najbardziej zgodną z oryginałem tratwę flisacką, zwycięzców III Powiatowego Konkursu Poezji Śpiewanej, a także wyróżniającego się lekkoatletę z powiatu.

Warto podkreślić, że pomimo lejącego się z nieba żaru, cały czas, delegacje z wszystkich gmin (stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich i grupy nieformalne), oferowały w namiotach wystawienniczych degustacje produktów regionalnych.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się także stoisko, na którym rozmieszczone były materiały promujące Województwo Podkarpackie, m. in. miłośnicy jednośladów chętnie sięgali nie tylko po Paszporty Green Velo, ale także po mapki wyznaczające trasy rowerowe i broszury promujące trasy rowerowe.

Na dożynkach nie zabrakło także bogatej części artystycznej w czasie, której zaprezentowały się zespoły folklorystyczne i soliści reprezentujący poszczególne gminy Powiatu.

Przed zebraną publicznością, jako pierwszy, wystąpił zespół „ANSAMBL” reprezentujący Gminę Harasiuki. Następnie na scenie pojawił się zespół „JARGOCIANIE”, który prezentował Gminę Jarocin. Później publiczność wysłuchała Kapeli Ludowej „Jeżowianie”, która na scenie muzycznej jest nieprzerwanie od 1988 roku, a jej utwory są prezentowane w Radiu Rzeszów. W dalszej kolejności na scenie wystąpił Chór „Wiklina” z Rudnickiego Klubu Seniora, który reprezentował Gminę i Miasto Rudnik nad Sanem. Dalszą część artystyczną uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”, reprezentujący Gminę i Miasto Nisko, kultywujący polskie tańce regionalne i narodowe. Następnie swoje umiejętności muzyczne zaprezentowała „Kapela Flisacka” z Gminy Ulanów, która przygotowała utwory wokalno – instrumentalne o tematyce flisackiej. Gminę Krzeszów reprezentowała grupa wokalna „NOBIS” działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Krzeszowie, która wykonała muzykę rozrywkową, łączącą pokolenia.

Dożynki Powiatu Niżańskiego swoją obecnością zaszczycili Posłowie na Sejm: Jerzy Paul, Rafał Weber, Mieczysław Miazga, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego – Bogusław Romaniuk, Dyrektor Wydziału Infrastruktury Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego – Kamila Piech, Burmistrzowie i Wójtowie oraz Przewodniczący Rad Miejskich i Gminnych Powiatu Niżańskiego, Radni Rady Powiatu Niżańskiego i Radni Rady Miejskiej w Ulanowie oraz kierownicy jednostek organizacyjnych Powiatu, służb, inspekcji i straży.

Patronat Honorowy nad Dożynkami sprawował Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl i Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart.

Patronat medialny nad Dożynkami objęli: TVM Stalowa Wola, TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Gość Niedzielny, Radio „Leliwa”, Prezes TVK STELLA, Tygodnik Nadwiślański, Wydawnictwo SZTAFETA, Super Nowości, GC „NOWINY”, Echo Dnia, „Nasz Czas”, Radio VIA, portal nizanskie.info, Portal StaloweMiasto.pl i Portal rni24.eu.

Organizatorzy, czyli: Powiat Niżański, Gmina i Miasto Ulanów oraz Stowarzyszenie Kulturalno-Społeczne „TRATWA”, zadbali o to, że atrakcji artystycznych i kulinarnych nie brakowało.

Słowa uznania należą się wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie i obsługę Dożynek Powiatu Niżańskiego, tj. pracownikom Starostwa Powiatowego w Nisku i Gminnego Centrum Kultury w Ulanowie oraz członkom Stowarzyszenia Kulturalno–Społecznego „TRATWA”.

W sposób szczególny Starosta Niżański Robert Bednarz składa podziękowania na ręce Pani Anny Orzoł – Naczelnika Wydziału Edukacji, Spraw Społecznych i Promocji Starostwa Powiatowego w Nisku, Pana Mirosława Kusa – Dyrektora Gminnego Centrum Kultury w Ulanowie, Pana Dariusza Banasia – Prezesa Stowarzyszenia Kulturalno-Społecznego „TRATWA” oraz Burmistrza Gminy i Miasta Ulanów Pana Stanisława Garbacza.














Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.