Absolwenci niżańskiego Technikum Elektrycznego z roku 1968, spotkali się 9 czerwca 2018 r. w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku.
W wydarzeniu wzięli udział panowie, którzy pięćdziesiąt lat temu ukończyli technikum o specjalności elektroenergetyk oraz ich nauczyciele: Antoni Piędel, Czesław Korczak, Janina Prytek, Jan Cichoń, Jan Tomczyk, Zdzisław Miziński, Czesław Mroczka, Kazimierz Rogalski – wychowawca klasy i katecheta byłych uczniów, ks. Tadeusz Mach. W uroczystości uczestniczył także obecny dyrektor szkoły, Wacław Piędel.
Inicjatorem i organizatorem spotkania był pan Antoni Łyko, który w serdecznych słowach przywitał zebranych, a następnie odczytał listę obecności. Niestety, na spotkaniu nie było wszystkich 28 absolwentów, gdyż wielu z nich zmarło. Minutą ciszy uczczono ich pamięć, a także zaprezentowano wzruszające wiersze o tematyce przemijania i śmierci, w wykonaniu klasowego recytatora, obecnie aktora teatru Kontynuacja, Wiesława Kieżuna.
Obecni na spotkaniu przeżywali niezwykle radosne chwile, gdyż niektórzy nie widzieli się od czasu matury. Okazją do wspomnień było też zaprezentowanie wydanej w 2017 r. książki „Stanisław Bereś, nauczyciel, żołnierz września, jeniec wojenny, dyrektor szkoły elektrycznej w Nisku, społecznik”, której autorami są: dr Antoni Piędel, mgr Czesław Korczak, dr Konrad Krzyżak. Prezentacja książki była także okazją do rozmów na temat podjętej przez szkołę (technikum) inicjatywy nadania imienia Stanisława Beresia. Zebrani wspominali tę postać, jako wspaniałego i niezwykle oddanego szkole nauczyciela, wychowawcę i pierwszego dyrektora. Absolwenci uważają, że Stanisław Bereś w pełni zasługuje na to by zostać patronem szkoły i powinien być niezwykle inspirującym przykładem dla całej społeczności szkolnej.
Gospodarz spotkania, dyrektor RCEZ Wacław Piędel oprowadził uczestników zjazdu po szkole. Opowiedział o rozwoju placówki i rozbudowie infrastruktury, o tradycyjnych kierunkach kształcenia takich jak elektryk czy elektronik oraz o tych, które na przestrzeni lat powstawały, np. geodeta, informatyk, mechatronik czy chociażby technik systemów i urządzeń energetyki odnawialnej. Dyrektor Wacław Piędel wyjaśnił także specyfikę nowych kierunków nauczania w klasach mundurowych czy sportowych i zaprezentował nowe pracownie specjalistyczne w RCEZ.
-
Odprawiona została również dziękczynna msza św. w Sanktuarium św. Józefa Nisku. Mszę odprawił i kazanie wygłosił ks. Tadeusz Mach, nasz katecheta. Po mszy św. odwiedziliśmy groby zmarłych nauczycieli i uczniów, którzy spoczywają na niżańskim cmentarzu. Zapalono znicze i położono kwiaty – informuje organizator spotkania Antoni Łyko.
Zjazd absolwentów zakończył się w restauracji „Gospoda”, gdzie teatr „Kontynuacja” z NCK „Sokół” w Nisku wystawił sztukę Janusza Głowackiego „Antygona w Nowym Jorku”, w reżyserii Marka Urbana. Obsada tej sztuki to: Anita - Ewa Błądek, Sasza - Marek Urban, Pchełka - Bogusław Pelc, Policjant - Wiesław Kieżun i John - Kazimierz Ornarowicz.
Tekst i zdjęcia: RCEZ Nisko