obecnie
19° C
jutro
22° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Odzież do biegania
    51 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Zawód OZE
    423 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dobry ortodonta?
    869 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Pomysł na biznes
    1251 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Sprzątanie po zmarłych
    279 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    375 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    388 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

COP powstał dzięki stalowej woli Narodu

7 lutego 2017 18:00, autor: stalowawola.pl
Uroczysta Sesja Rady Miejskiej, niezwykłe widowisko artystyczne utrzymane w duchu epoki II Rzeczpospolitej, a wcześniej Msza św. w intencji Eugeniusza Kwiatkowskiego i budowniczych miasta oraz przemarsz ulicami Stalowej Woli. Tak rozpoczęliśmy w naszym mieście obchody 80. rocznicy powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego. Jak zapowiedział Prezydent Miasta Lucjusz Nadbereżny, uroczystości rocznicowe odbywać się będą w hutniczym grodzie przez cały rok.

– Zebraliśmy się tu dziś, aby oddać hołd i cześć budowniczym naszego miasta. Dzięki ich ciężkiej pracy w ciągu 26 miesięcy i 26 dni powstał wspaniały gród hutniczy, nasza Stalowa Wola. Pierwsi stalowowolanie, którzy tu przybyli z różnych stron Polski, błyskawicznie i solidnie zbudowali zakłady, osiedla, organizowali infrastrukturę, tworzyli więzi społeczne i sąsiedzkie. Byli to ludzie o wysokim poziomie fachowości, odpowiedzialności i wysokim patriotyzmie – mówił Stanisław Sobieraj, Przewodniczący Rady Miasta, rozpoczynając uroczystą sesję w Miejskim Domu Kultury. Udział w niej wzięli Senator RP Janina Sagatowska, wicemarszałek województwa podkarpackiego Bogdan Romaniuk, przedstawiciele samorządów różnych szczebli, włodarze oraz radni miasta, powiatu obecnych i poprzednich kadencji, burmistrzowie, wójtowie okolicznych miast i gmin, rodziny stalowowolskich pionierów, przedstawiciele zakładów pracy, szkół, instytucji miejskich oraz mieszkańcy Stalowej Woli.

Jak zaznaczył Przewodniczący, data 5 lutego nie jest przypadkowa. – Dokładnie 80 lat temu rozpoczęła się realizacja największego przedsięwzięcia gospodarczego i technicznego II Rzeczpospolitej. Największej idei cywilizacyjnej Polski XX wieku. Podczas posiedzenia komisji Sejmu, wicepremier, minister skarbu Eugeniusz Kwiatkowski, rozpoczął swoją mową programową ambitny plan budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego, w którym bardzo ważną rolę odgrywała Stalowa Wola. Tą uroczystością chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy mieli stalową wolę wybicia się na nowoczesność. Tym zwykłym ludziom, którzy jednocześnie byli pionierami COP-u. Dzięki nim Stalowa Wola miała szansę stać się perłą COP-u i jest nią do dziś – mówił Przewodniczący Rady Miejskiej.

Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny mówił natomiast, że plan gospodarczy Kwiatkowskiego miał na celu wybicie się na niepodległość i niezależność a ważne miejsce w nim zajmował człowiek i poprawa jego bytu, szczególnie młodych ludzi, którzy w tamtym okresie buntowali się na sytuację, która miała miejsce w gospodarce w perspektywie rozwoju dla ich pokolenia.Ten największy plan gospodarczy dzisiaj może stanowić dla nas piękną naukę, bo wsłuchując się w jego tezę, możemy wyczytać jakże wielką pokorę i jakże wielką odpowiedzialność za słowa, odpowiedzialność za ich realizację, to nierzucanie słów na wiatr. To konkretny plan realizacji, który później został w tak ekspresowym, tak stalowowolskim tempie wykonany. Od 5 lutego, kiedy został zaprezentowany, nie minęły przecież 2 miesiące i to właśnie tutaj, na naszej ziemi, 20 marca 1937 roku została ścięta pierwsza sosna po to, by móc przystąpić do rzeczowej realizacji – mówił włodarz Perły COP-u.

Jednak, jak zaznaczył Prezydent Nadbereżny, fundament budowania silnej Polski rozpoczął się wcześniej. Nie byłoby COP-u gdyby nie 123 lata zaborów i stalowa wola Polaków do zrywów, powstań, gdyby nie kultywowano wartości patriotycznych, wolnościowych i nie stawiano na dobre wychowanie w szacunku do rodziców, dziadków, do państwa i symboli narodowych, żołnierzy i wartości religijnych, gdyby nie obrona języka ojczystego dzięki muzyce i poezji. – Dzisiejsza inauguracja obchodów 80.rocznicy powstania COP-u jest nam tak bardzo potrzebna, aby Stalowa Wola, która podejmuje nowe wyzwania rozwojowe, przygotowuje ambitny plan gospodarczy i inwestycyjny, nie zapomniała, że wszystkie fundamenty materialne, nawet gdyby były najmocniejsze, zawalą się, jeśli nie będzie tego fundamentu opartego o wartości, patriotyzm, przywiązanie do wiary. Dziś chcemy budować nową, silną Polskę, na mocnym fundamencie wartości i tradycji, które towarzyszyły w czasie budowania COP-u – podkreślał.

A Stalowa Wola powinna mieć szczególną odpowiedzialność za te wartości i tradycje, które kultywowali i którymi kierowali się budowniczy hutniczego grodu. Jako perła COP-u nadal pokazuje, że Polska i Polacy potrafią dokonywać wielkich rzeczy. – Jesteśmy częścią wielkiego i zdolnego narodu, a wśród wielu nazw miast, które w Polsce często noszą symboliczne imiona, możemy powiedzieć z wielką dumą, że Stalowa Wola ma tę wspaniałą nazwę, która tak mocno oddaje ducha narodowego Polaków, która tak mocno wpisuje się w naszą tożsamość. Drodzy Mieszkańcy, drodzy Przyjaciele, którzy do nas dzisiaj przyjechaliście wspólnie razem, w tym roku jubileuszowym podejmijmy tę wielką stalową wolę narodu polskiego – mówił Prezydent Stalowej Woli.

Stalowowolskie obchody 80. rocznicy powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego rozpoczęły się Mszą św. w intencji Eugeniusza Kwiatkowskiego i budowniczych naszego miasta. Po eucharystii przedstawiciele władz złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą inicjatora COP-u, a następnie wszyscy udali się ulicami miasta do Miejskiego Domu Kultury, gdzie w sali widowiskowej miała miejsce Uroczysta Sesja Rady Miejskiej. Po niej w artystyczny sposób odczytana została wielka mowa programowa wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego wygłoszona 5 lutego 1937 roku podczas obrad Komisji Budżetowej Sejmu. Widowisku towarzyszyły występy grup artystycznych z Miejskiego Domu Kultury klimatem nawiązujące do epoki lat 20. poprzedniego stulecia.


Komentarze czytelników (1)
  • Mieszkaniec (7 lat, 3 miesiące temu)

    Nawet widać miejscowych "Biznesmenów" co przy władzy chodzą. Może się mylę, ale jak kasa wchodzi w grę to i koledzy się zmieniają i chyba poglądy.