obecnie
16° C
jutro
25° C
Czy wybierasz się w tym roku na wakacje?


Ostatnio na forum

  • Dr Trafidło prośba o opinie
    2589 wyświetleń
    4 odpowiedzi
  • Depilacja laserowa - gdzie?
    98 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Diagnostyka samochodowa
    128 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Gdzie w okolicy fajny relaks?
    148 wyświetleń
    1 odpowiedzi
  • Lampy ogrodowe
    190 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • U kogo pościel w Stalowej Wol…
    214 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Kiedy miasto zapłaci urlopowe…
    359 wyświetleń
    1 odpowiedzi
Przejdź do forum

Lasy Państwowe kontra Stalowa Wola: Konflikt o Wycinkę Tysiąca Hektarów

12 czerwca 2024 11:24, autor: zomo

Lasy Państwowe sprzeciwiają się przejęciu niemal tysiąca hektarów lasu w Stalowej Woli przez lokalny samorząd, który zamierza przekształcić ten teren w park przemysłowy. Specustawa pozwoliła miastu na przejęcie lasu, jednak leśnicy twierdzą, że to nadużycie prawa.

Wojciech Chełpa, nadleśniczy, wyraża obawy, że jeśli teren nie zostanie wykorzystany w ciągu 10 lat, wróci do Lasów Państwowych, ale będzie to już teren zniszczony przez wycinkę. Taka wycinka na tak dużą skalę miałaby negatywne skutki dla lokalnej przyrody i zdrowia mieszkańców, a także pogorszyłaby jakość powietrza. 

Z 1000 hektarów przeznaczonych do wycinki, 150 hektarów to lasy ponad 100-letnie, a połowa obszaru to tereny podmokłe, które miasto planuje osuszyć. Lasy Państwowe krytykują te plany, powołując się na doniesienia medialne. Z Gazety Wyborczej i OKO.press dowiadujemy się, że już rozpoczęła się wycinka 100 hektarów lasu pod budowę farmy fotowoltaicznej przez PGE, czemu także sprzeciwia się Nadleśnictwo.

Część mieszkańców Stalowej Woli wspiera protest leśników, zbierając podpisy pod petycją w sprawie zatrzymania projektu. Prezydent Stalowej Woli, Lucjusz Nadbereżny, argumentuje, że park przemysłowy przyczyni się do rozwoju miasta, tworząc nowe miejsca pracy i zwiększając dochody budżetowe. Jednak przeciwnicy wskazują na możliwe problemy finansowe firm inwestujących w tym obszarze.

Historia zaczęła się w 2021 roku, gdy w Jaworznie planowano budowę fabryki samochodów elektrycznych na terenach należących do Lasów Państwowych. Specustawa, znana jako "lex Izera", została przyjęta w lipcu 2021 roku, umożliwiając przejmowanie terenów leśnych pod inwestycje w określonych branżach, takich jak energetyka czy motoryzacja.

Nadleśnictwo Rozwadów wyraża zaniepokojenie brakiem rzetelnych konsultacji społecznych i wątpliwościami co do raportu oddziaływania na środowisko. Podkreślają, że lasy pełnią kluczową rolę jako ekosystemy i miejsca rekreacji dla mieszkańców, a ich degradacja miałaby poważne konsekwencje.

Miasto planuje utworzyć na wylesionym terenie Euro-Park Stalowa Wola, przeznaczony na inwestycje w nowoczesne technologie. Leśnicy apelują o zachowanie lasów i ochronę przyrody w sąsiedztwie aglomeracji, podkreślając, że lasy państwowe nie powinny być traktowane jako rezerwa gruntów pod inwestycje miejskie.

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.