obecnie
2° C
jutro
17° C
sstw
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Zawód OZE
    10 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dobry ortodonta?
    649 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Pomysł na biznes
    1054 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Sprzątanie po zmarłych
    75 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    81 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    117 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Grecja - gdzie się wybrać?
    266 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Na początku było Słowo…

21 marca 2023 13:38, autor: MBP

Pierwszy dzień wiosny od 24. lat jest także Światowym Dniem Poezji. Tak postanowiła UNESCO jesienią ostatniego roku XX w. Święto ma promować pisanie, czytanie, publikowanie i nauczanie poezji na całym świecie.

Jak wyjaśnia Komitet Organizacyjny ŚDP, rokroczny dzień poezji ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”. Irina Bokova, dyr. Generalna UNESCO dodaje jakże mądre słowa: „Każdy wiersz jest unikalny, ale każdy odzwierciedla uniwersalne ludzkie doświadczenie”.
Choć jest jeden Światowy Dzień Poezji, to na świecie święto słowa obchodzone jest w wielu terminach. Początkowo poezja miała swoje święto 15. października, kiedy to wspominamy urodziny Wergiliusza, ale w USA i Kanadzie poeci i ich czytelnicy świętują w kwietniu. W Polsce największą kampanię promocyjną poezji rozwinęła – a któżby inny – Wisława Szymborska, nazywając swój pomysł skromnie „Niektórzy lubią poezję”. Od przeszło 20. lat działa Krakowski Salon Poezji. Działa na tyle prężnie, że oddziały Salonu są już w 50. ośrodkach, a w kilku przypadkach nawet zagranicznych. Od października ub. roku również w Stalowej Woli. Stalowowolski Salon otwierała oczywiście Anna Dymna. Powiedziała wówczas: „Słowo może nas uratować, odmienić życie. Dobre proste słowa są nam dziś potrzebne jak tlen”.
Na zdjęciu prezentujemy niewielką część zbiorów poetyckich Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli do wypożyczenia których serdecznie zachęcamy naszych Czytelników.

Na początku było Słowo…

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.