obecnie
23° C
jutro
22° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Zawód OZE
    191 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dobry ortodonta?
    728 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Pomysł na biznes
    1123 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Sprzątanie po zmarłych
    150 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    152 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    286 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Grecja - gdzie się wybrać?
    342 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Wielkanocne zajęcia z klasami z PSP nr 7

27 marca 2018 14:38, autor: MBP
Święta Wielkiej nocy to wyjątkowy okres w kalendarzu liturgicznym. Tradycja ludowa, obrzędy religijne oraz świat natury przeplatają się ze sobą. Chrześcijanie świętują zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, przyroda po zimie budzi się do życia, a zwyczaje ludowe upamiętniają zarówno przemiany w naturze jak i zdarzenie sprzed 2000 lat.

O nadchodzących świętach rozmawialiśmy na zajęciach 27 marca aż z czterema klasami z PSP nr 7: III A, III H, IV B oraz IV G. Omówiliśmy wspólnie tradycje i zwyczaje wielkanocne, był także czas na rozwiązywanie rebusów i łamigłówek oraz konkursy.

Tydzień przed uroczystością Wielkiej Niedzieli występuje niedziela zwana Palmową. W tym dniu wierni przynoszą kolorowe palmy do kościołów, upamiętniając wjazd Jezusa do Jerozolimy. Palmy zatknięte za obraz w domu miały chronić domostwo przed piorunami w czasie burzy, a także domowników przed nieszczęściami i chorobami.

Wielki Czwartek, Piątek oraz Sobota to tzw. Triduum paschalne. Na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, Męki Pańskiej i Śmierci Chrystusa, oraz jego złożenia w grobie. W Wielki Piątek jako jedyny dzień w roku nie ma mszy świętej. Wielka Sobota to wigilia Wielkanocy. W tym dniu tradycyjnie święci się pokarmy. Należą do nich wędlina, jajka, ser, sól, chrzan, baranek oraz ciasto. Dawniej wierzono, że jajka mają niezwykłą moc. Obecnie o ich mocy przypominamy sobie podczas Wielkanocy, gdy składamy sobie życzenia i dzielimy się jajkiem. Podczas wieczornego nabożeństwa święci się ogień, który służy od odpalania Paschału.

Do tradycyjnych wielkanocnych potraw należą: żurek-biały barszcz, biała kiełbasa, babka, mazurek, pascha czy sernik. Tradycyjnie stół świąteczny winien być nakryty białym obrusem, udekorowany liśćmi bukszpanu, a na środku powinien być ustawiony baranek. W Wielkanoc wstajemy wcześnie by udać się na mszę św. zwaną rezurekcyjną. Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego to najważniejsze święto dla chrześcijan, gdy dobro trymfuje nad złem.

Poniedziałek Wielkanocny zwany jest lanym poniedziałkiem lub śmingusem-dyngusem. W tym dniu polewamy się wodą, co ma zapewnić nam witalność oraz zdrowie na cały rok.

Święta Zmartwychwstania Pańskiego to doskonała okazja do modlitwy, spotkań w gronie rodziny oraz radość z budzącej się do życia przyrody.

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.