obecnie
20° C
jutro
21° C
Czy Polska wyjdzie z grupy podczas EURO 2024?


Ostatnio na forum

 • Rzetelna agencja nieruchomośc…
  42 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Czy warto i jak zastrzec swój…
  87 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Dr Trafidło prośba o opinie
  1894 wyświetleń
  3 odpowiedzi
 • Perfumy damskie - jak wybiera…
  91 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Przedłużenie włosów
  141 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Pomysł na studia
  156 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Zdrowa żywność
  933 wyświetleń
  0 odpowiedzi
Przejdź do forum

99. Rocznica Odzyskania Niepodległości w Czarnieckim połączona z P...

15 listopada 2017 19:36, autor: powiat-nisko.pl
W poniedziałek, 13 listopada 2017 roku, w sali gimnastycznej Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Nisku, odbyły się uroczyste obchody 99 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, połączone z Powiatową Inauguracją Roku Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości 1918-2018. Uroczystości rozpoczęło wprowadzenie pocztów sztandarowych i wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego.

Następnie wykład pod tytułem „Odzyskanie Niepodległości 1918” wygłosił historyk dr Konrad Krzyżak, który mówił m. in. o Polakach, którzy ginęli za Ojczyznę oraz wspomniał o najważniejszych dla nas Polaków datach. Zwrócił również uwagę na to, że powinniśmy nie tylko cieszyć się wolnością, którą wywalczyły dla nas poprzednie pokolenia, ale pielęgnować ją. - Niepodległość nie jest nam dana na zawsze. Musimy o tym pamiętać i dbać o to, aby jej nie stracić – mówił historyk.

Razem z nauczycielami i uczniami LO w Nisku, wspólnie świętowali zaproszeni goście. Wśród nich obecni byli m.in.: Starosta Niżański Robert Bednarz, Wicestarosta Adam Mach, Przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Janusz Nawrocki, Członek Zarządu Powiatu Niżańskiego Józef Sroka i Radny Rady Powiatu Niżańskiego Andrzej Tofilski.

- 99 lat temu, po 123 latach niewoli, Polska odzyskała Niepodległość. Rzeczpospolita znowu pojawiła się na mapach Europy. Tradycyjnie, każdego roku, w dniu 11 listopada, gromadzimy się, aby oddać hołd tym wszystkim, którzy walczyli i ginęli za wolną Ojczyznę! Dzień ten skłania nas do głębokiej refleksji nad bolesnymi losami naszej Ojczyzny, ale także nad tym, jak pielęgnujemy tę wolność. Również i my dzisiaj, wspólnie ze społecznością szkolną, przedstawicielami różnych środowisk, chcemy pochylić się nad tymi, jakże ważnymi wydarzeniami. – tak swoje przemówienie rozpoczął Starosta.

Starosta zaznaczył również, że w przyszłym roku będziemy obchodzić piękną 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Prace nad uroczystością tego wzniosłego jubileuszu będą trwać od początku 2018 roku.

- W 2018 roku świętować będziemy 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości. W związku z tym rozpoczynamy przygotowania do tego wielkiego narodowego święta. Zróbmy wszystko, aby tą ważną dla nas Polaków rocznicę, uczcić wspólnie, w sposób szczególny. Mam na myśli świętowanie tu, na terenie naszego Powiatu, Powiatu Niżańskiego. Powiatowe obchody 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości mają charakter otwarty. Ich intencją jest zaangażowanie w organizację tego Święta jak największej ilości mieszkańców naszego Powiatu. Będziemy wdzięczni za wszelkie sugestie dotyczące organizacji uczczenia tego doniosłego jubileuszu. Na podstawie zebranych propozycji oraz w wyniku prac Komitetu Organizacyjnego Powiatowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości, zostanie opracowany całoroczny program obchodów tego wielkiego narodowego Święta w Powiecie Niżańskim, który będzie realizowany w ciągu całego 2018 roku – dodał Starosta Niżański Robert Bednarz.

W drugiej części uroczystości, młodzież LO w Nisku zaprezentowała się w projekcie pn. „Radosne Obchody Święta Niepodległości”, na który składały się występy artystyczne –śpiewanie patriotycznych utworów muzycznych, które zakończyły obchody 99. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w niżańskim liceum.

O tej podniosłej Rocznicy, jakże ważnej dla nas Polaków, żyjących dzisiaj w wolnej i niepodległej Polsce, pamiętali również uczniowie pozostałych szkół prowadzonych przez Powiat Niżański, którzy także zorganizowali uroczyste akademie i apele.
Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.