obecnie
12° C
jutro
20° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Zawód OZE
    142 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dobry ortodonta?
    676 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Pomysł na biznes
    1075 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Sprzątanie po zmarłych
    103 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    104 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    137 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Grecja - gdzie się wybrać?
    294 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Jak Groble stały się Bronowicami

5 września 2017 10:08, autor: powiat-nisko.pl
„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego zostało wybrane, jako dzieło w akcji „Narodowe Czytanie" na rok 2017. W wielu miejscowościach całego kraju zorganizowane zostały prezentacje utworu naszego wielkiego dramatopisarza epoki Młodej Polski. Czytanie dramatu Wyspiańskiego w gminie Jeżowe zostało tym razem zorganizowane w Bibliotece Publicznej w Groblach. Jego przygotowaniem zajęli się pracownicy Gminnego Centrum Kultury w Jeżowem, na czele z jego dyrektorem Zbigniewem Bednarzem, oraz panie z bibliotek na terenie gminy Jeżowe – z kierowniczką Biblioteki Publicznej w Jeżowem, panią Stanisławą Woś, oraz bibliotekarkami z Grobel: Barbarą Fusiek i Anną Jędrek.

Impreza, której patronowali Wójt Gminy Jeżowe, Gminne Centrum Kultury w Jeżowem i Biblioteka Publiczna w Groblach, została starannie przygotowana – zyskała piękną oprawę, a obok biblioteki stanął specjalny namiot, w którym miało się odbywać czytanie, przed zaproszoną i spontanicznie przybyłą publicznością.

Pomyślano także nad doborem ról do prezentacji I aktu „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Władze gminne reprezentował Zastępca Wójta Stanisław Szot, któremu przypadła w dramacie rola Czepca – wójta Bronowic. Dyrektor GOK Zbigniew Bednarz obsadził się w roli Dziennikarza, która to, jako redaktorowi „Gazety Gminy Jeżowe” i „Gazety Jeżowskiej”, też w jakimś sensie nie była mu obca. W roli Poety wystąpił nauczyciel i poeta Ryszard Mścisz, a prowadził dialogową wymianę między innymi z Pauliną Kępą (swoją byłą uczennicą, a obecnie bibliotekarką) –Maryną z dramatu. W roli księdza wystąpił ksiądz dziekan Kazimierz Lęcznar z Grobel, Gospodarzem zaś stał się Jacek Chudzik – mieszkaniec Grobel, nauczyciel matematyki i informatyki, z ponadgimnazjalnego Zespołu Szkół w Jeżowem. Pani Krystyna Jabłońska, zastępca dyrektora Zespołu Szkół w Jeżowem, wcieliła się w rolę Haneczki, a wuefista z Grobel, Zbigniew Chowaniec, zagrał Jaśka. W Dziada wcielił się sołtys z Krzywd – Henryk Cyrana, zaś kilka innych ról przypadło bibliotekarkom: Stanisława Woś została Radczynią, Barbara Marut wystąpiła jako Zosia, Maria Wąsik jako Klimina, zaś Barbara Fusiek (trzecia w głosowaniu na sołtysa roku w powiecie niżańskim) wcieliła się w rolę Racheli. W obsadzie znalazł się także strażak Paweł Szewc, który zagrał Żyda.

Najważniejsze role – Panny Młodej i Panna Młodego – przypadły Weronice Szewc i Michałowi Szelidze. Państwo młodzi byli weselnie wystrojeni, na stole pojawił się piękny tort w kształcie książki, a widzowie mieli sporo dobrej zabawy w momencie czytania, pełnego humoru i spontanicznej radości – tak za sprawą wyjątkowości, dzieła jak i „wymowności” obsady poszczególnych ról.

Czytanie „Wesela” w Groblach zaszczycił swoją obecnością Starosta Niżański Robert Bednarz, który jest przecież mieszkańcem Jeżowego i bliskie mu jest to, co dzieje się w jego gminie. Pan Starosta zresztą także doczekał się roli w dramacie Wyspiańskiego – wystąpił jako Ojciec. Urozmaiceniem i wzbogaceniem czytania było kilka wejść muzycznych – zagrali miejscowi uczniowie: Marta Szeliga, Weronika Rychlak i Michał Łyko.

Zainicjował i podsumował tę piękną akcję dyrektor Zbigniew Bednarz. On także wprowadzał zebranych do poszczególnych scen I aktu „Wesela”. Podziękowania dla wszystkich uczestników tej akcji, wypowiedziane przez niego, zostały niejako dopełnione na końcu w wystąpieniu Starosty Roberta Bednarza, który ładnie, z humorystycznymi akcentami, podsumował całe przedsięwzięcie. Na końcu został pokrojony tort weselny, a goście i uczestnicy akcji czytania „Wesela” mogli jeszcze, przy torcie i kawie, podsumować to wszystko, czego byli świadkami. Wszystkim bardzo spodobał się sam pomysł, organizacja czytania i samo wejście w role poszczególnych „aktorów”. Próbowano również odgadnąć, jaki utwór zostanie wybrany, jako kolejne dzieło roku, żywiąc nadzieję na kolejną tak udaną jego prezentację.

Ryszard Mścisz – nauczyciel w ZS Jeżowe




Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.