obecnie
23° C
jutro
31° C
Czy wybierasz się w tym roku na wakacje?


Ostatnio na forum

 • Kiedy miasto zapłaci urlopowe…
  59 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Rzetelna agencja nieruchomośc…
  197 wyświetleń
  1 odpowiedzi
 • Czy warto i jak zastrzec swój…
  221 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Dr Trafidło prośba o opinie
  2115 wyświetleń
  3 odpowiedzi
 • Perfumy damskie - jak wybiera…
  211 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Przedłużenie włosów
  255 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Pomysł na studia
  265 wyświetleń
  0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Stalowa Wola może edukować jak reformować

7 lutego 2017 10:41, autor: stalowawola.pl
Reforma oświaty budzi wiele emocji. Niektórzy cieszą się ze zmian, inni mają obawy co do jej przebiegu. Dlatego też przedstawiciele rządu i kuratorium odwiedzają różne miasta w Polsce, by pomóc władzom samorządowym dostosować sieć szkół do nowego ustroju szkolnego. W Stalowej Woli takie spotkanie odbyło się 31 stycznia. – Dzisiejsze spotkanie pokazuje na przykładzie Stalowej Woli, że wdrożenie reformy oświaty nie musi wiązać się z konfliktami, nieporozumieniami, niewiedzą, czy niepokojami ze strony uczniów, rodziców, czy też nauczycieli. Można w drodze porozumienia wdrożyć reformę i nie trzeba się niepokoić o jej skutki – mówiła Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart.

Na spotkanie dotyczące reformy przyszli zainteresowani tematem, czyli dyrektorzy szkół wraz z nauczycielami i przedstawiciele związków zawodowych oraz rodzice. Na ich pytania odpowiadali: poseł Krystyna Wróblewska, Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch oraz Prezydent Miasta Lucjusz Nadbereżny.

– Samorząd Miasta Stalowej Woli, przygotowując ten reformę oświaty, przygotowywał się bardzo poważnie przez debatę z rodzicami, debatę ze związkami zawodowymi, przyjmując 3 najważniejsze priorytety. Pierwszy z nich to dobro najmłodszego pokolenia, dobro dzieci tak, aby wprowadzić tę reformę, by nasi najmłodsi byli otoczeni najlepszą opieką. Drugi priorytet to gwarancja dla rodziców, aby mieli pewność, że szkoła jest w bliskiej okolicy, że dzieci codziennie dochodzące do szkoły przechodzą przez bezpieczną drogę, że mają warunki nie tylko do edukacji, ale warunki sportowe, warunki rozwoju osobistego. Trzeci, bardzo istotny priorytet to kwestia zatrudnienia dla nauczycieli – mówił podczas spotkania Prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Włodarz Stalowej Woli zapewnił jednocześnie, że żaden nauczyciel w mieście nie zostanie zwolniony z powodu zmian w oświacie. – Nigdy nie doprowadzę do takiej sytuacji, że z punktu widzenia ustrojowego, decyzji samorządu dojdzie do zwolnień nauczycieli. To jest według mnie niedopuszczalne i chciałbym zagwarantować wszystkich, że podejmujemy wszystkie działania, które wprowadzą nowy ustrój oświaty w sposób modelowy. Dla samorządu Stalowej Woli oświata, to największa inwestycja. My traktujemy całą reformę jako inwestycję w dzieci, w nasze obiekty oświatowe w układzie wieloletnim. Chcemy wykorzystać tę sytuację do tego, aby stworzyć nowy, dobry system oświaty w Stalowej Woli – deklarował Prezydent.

Do współpracy między władzami samorządowymi odniosła się kurator oświaty Małgorzata Rauch. Zaznaczała, że dobry dialog zapewnia skuteczne wprowadzenie tej reformy, dając poczucie bezpieczeństwa rodzicom, uczniom i nauczycielom. – Reforma nie może być sprawą tylko dyrektora gimnazjum, który jest pracodawcą, nie jest to tylko i wyłącznie jego problem, ale również samorządu. Myślę, że lokalne władze podejmując uchwały pokazują, że dialog jest w tej sprawie bardzo istotny, a poczucie bezpieczeństwa dla nauczycieli daje dobra współpraca pomiędzy miastem a powiatem – mówiła.

Poseł na Sejm RP Krystyna Wróblewska zaznaczyła, że reforma edukacyjna nie powinna być zaskoczeniem, bo Prawo i Sprawiedliwość podczas kampanii wyborczej zapowiadało zmiany w oświacie. – Zapowiadana reforma stała się faktem, wprowadzamy ośmioletnie szkoły podstawowe, czteroletnie licea, pięcioletnie technika, szkoły branżowe. Widzieliśmy problemy polskiej szkoły, nie tylko organizacyjne, ale też zwracaliśmy uwagę na podstawy programowe. Szkoła powinna dobrze przygotować ucznia do funkcjonowania na rynku pracy – mówiła. W planach jest również wprowadzenie szkoły branżowej I i II stopnia. – Musimy przygotować dobrą szkołę zawodową, żeby pracodawcy mieli dobrze przygotowanych pracowników. Co z tego, że mamy dobrze wyposażone pracowanie, jak uczeń jest kiepsko przygotowany, bo nie ma na to czasu. My chcemy to zmienić. Jestem przekonana, że dzięki zaangażowaniu samorządów polska szkoła osiągnie sukces – mówiła.

Stalowa Wola jako jedno z pierwszych miast na Podkarpaciu podjęło uchwałę w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego. Do Kuratorium oświaty wpłynęły zaledwie 4 uchwały podjęte przez samorządy w tej sprawie.

Reforma oświaty zakłada: 8 klasową szkołę podstawową, 4 – letnie liceum ogólnokształcące, 5 – letnie technikum, 3 – letnią branżową szkołę I stopnia, 2 – letnią branżową szkołę II stopnia, 3 – letnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy, szkołę policealną.


Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.