obecnie
13° C
jutro
20° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

 • Zdrowa żywność
  785 wyświetleń
  3 odpowiedzi
 • Siłownia Stalowa Wola.
  10793 wyświetleń
  8 odpowiedzi
 • Neurologia
  91 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Odzież do biegania
  145 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Zawód OZE
  517 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Dobry ortodonta?
  1072 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Pomysł na biznes
  1354 wyświetleń
  3 odpowiedzi
Przejdź do forum

Nie tylko czasy przedwojenne

8 października 2015 11:06, autor: zomo
Była wystawa, spotkanie, książka – poświęcone pierwszym mieszkańcom naszego miasta… Czy to już wszystko, jeśli chodzi o przedwojennych stalowowolan? Absolutnie nie. W cyklu „Szanujmy wspomnienia” chcemy kontynuować ten temat, ale nie tylko.

Na najbliższe spotkanie planujemy trzy tematy. Po pierwsze – zaczynamy zbierać materiały dotyczące pierwszego stalowowolskiego kapłana – ks. Józefa Skoczyńskiego. Za dwa lata bowiem przypadnie 50. rocznica Jego śmierci. Chcemy przygotować się do tego jubileuszu z Państwa pomocą. Potrzebne będą fotografie i wspomnienia.

Po drugie – zaczynamy gromadzić materiały na temat wojennych i powojennych przybyszów do Stalowej Woli. Wiele rodzin trafiło tu podczas wojny i okupacji w wyniku wysiedleń, niektórzy zjechali tu do swoich bliskich, inni znaleźli się w naszym mieście w wyniku wojennej tułaczki. To oni razem z pierwszymi stalowowolanami tworzyli oblicze miasta w najtrudniejszych czasach.

Po wojnie napływali tu ludzie z okolicy, ale też Polacy ze wschodu, pozbawieni swoich domów po zmianie granic, a potem młodzi wykształceni ludzie, skierowani tu nakazem pracy. Oni wszyscy wnieśli swój wkład w powojenny rozwój miasta. Będziemy więc już zbierać fotografie, dokumenty i wspomnienia o mieszkańcach, którzy ze Stalową Wolą związali się na dłużej lub krócej w okresie okupacji i w czasach powojennych, mniej więcej do końca lat 50.
No i nadal gromadzimy materiały o pionierach stalowowolskich, budujących w szerokim sensie nasze miasto w okresie II Rzeczypospolitej.

Zapraszamy we wtorek 13 października o godz. 16, do sali im. Norblina w Hutniku, ul. Wyszyńskiego 12.

Spotkanie poprowadzą Anna Garbacz, Marek Wiatrowicz i Beata Trybuła.


Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.