3 czerwca o godzinie 10:00 zapraszamy do uczestnictwa w konferencji literackiej adresowanej do uczniów i nauczycieli klas 7 i 8 szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych oraz wszystkich miłośników literatury.
Rok 2025 ogłoszony został przez Sejm oraz Senat RP m.in. rokiem Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej, w 80. rocznicę śmierci, Stefana Żeromskiego oraz Władysława Stanisława Reymonta, w 100. rocznicę śmierci.
To wybitni twórcy naszych czasów, którzy na trwale wpisali się w rodzimą i światową literaturę.
W uchwale zaznaczono, iż Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, to jedna z największych poetek, której tomiki z wierszami nadal są wznawiane, czytane i tłumaczone m.in. na języki angielski, niemiecki, francuski, włoski, rosyjski, szwedzki, chiński, japoński i hindi, czyniąc z niej, obok Wisławy Szymborskiej, najchętniej przekładaną polską autorkę w historii.
Stefan Żeromski, jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy, duchowy autorytet polskiej inteligencji, autor opowiadań, powieści, dramatów i reportaży, które ukształtowały narodowe myślenie wielu pokoleń Polaków.
Władysław Stanisław Reymont to również wybitny twórca, laureat Nagrody Nobla z 1924 roku. Popularność przyniosły mu m. in. powieści „Ziemia obiecana”, „Komediantka”, „Fermenty”, „Chłopi” oraz zbiory nowel.
MBP im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli, Podkarpacki Zespół Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie oraz Zespół Szkół nr 1 im. gen. W. Sikorskiego w Stalowej Woli, upamiętniając przypadające rocznice oraz doceniając kunszt literacki pisarzy, wagę i zasięg ich twórczości, organizują konferencję „Literaccy patroni 2025 roku”, a w programie przewidujemy wykłady:
* Wieś nie tylko spokojna i nie tylko wesoła w epopei Władysława Reymonta pt. „Chłopi” /Marta Bonarek – Socha, doradca metodyczny PCEN w Rzeszowie/
* Miniatury poetyckie Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej w kontekstach intersemiotycznych /Małgorzata Byszuk, doradca metodyczny PCEN w Rzeszowie/
* Co przewidział Stefan Żeromski w „Przedwiośniu”? /dr Małgorzata Wilgucka, doradca metodyczny PCEN w Rzeszowie Oddział w Przemyślu/.
Zorganizowane grupy uczniów prosimy o zapisy pod numerem telefonu: 15 842 10 63 wew. 39. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc o udziale w spotkaniu decyduje kolejność zgłoszeń. Wydarzenie odbędzie się w Bibliotece Głównej MBP, ul ks. J. Popiełuszki 10, w sali konferencyjnej.