obecnie
12° C
jutro
21° C
Czy Stal Stalowa Wola utrzyma się w I lidze?


Ostatnio na forum

  • Start stop system
    116 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Automatyzacja pracy - Systemy…
    94 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Obuwie sportowe w doskonałej …
    82 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Pistacje/ orzeszki- super pze…
    83 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Masaż Tajski
    127 wyświetleń
    1 odpowiedzi
  • Korekcja laserowa wzroku
    164 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Zdrowa żywność
    1757 wyświetleń
    1 odpowiedzi
Przejdź do forum

Pamiętamy księdza Skoczyńskiego

10 kwietnia 2025 13:19, autor: MBP

Na hasło „Ksiądz Skoczyński” u starszych stalowowolan pojawia się wzruszenie. Tak, to wspaniały człowiek, bardzo zasłużony dla miasta i kochany przez parafian, których znał, rozumiał i szanował.

Postać zasłużonego dla miasta kapłana przypomnieliśmy w środę, 9 kwietnia podczas Kafejki Historycznej w MBP.

Ksiądz Józef Skoczyński przyjechał do Stalowej Woli początkiem stycznia 1939 i został tu do śmierci w 1967 roku. Mimo że nie był początkowo zbyt dobrze przyjęty przez „czynniki oficjalne”, z czasem wyrobił sobie ogromny autorytet u wszystkich.

W trudnych czasach wojennych organizował pomoc charytatywną, angażował się w tajne nauczanie, był kapelanem AK. Jednocześnie potrafił wyjednać u niemieckich władz zgodę i pomoc w przeniesieniu kościoła z wioski Stany do Stalowej Woli, a kiedy Niemcy zagrozili za akcję partyzancką spaleniem Pława i powieszeniem 50 polskich inżynierów z zakładów, skutecznie interweniował u dyrektora Scholzego i do tych tragedii nie doszło.

Po wojnie zaangażował się w organizację samorządu miejskiego. To jemu w dużej części zawdzięcza Stalowa Wola uzyskanie praw miejskich.

Ksiądz Skoczyński rozpoczął budowę nowego kościoła, dzisiejszej bazyliki konkatedralnej. A skąd przybył? Jakie były jego wcześniejsze losy? Jak poradził sobie w Grodzisku z bandą „trupich głów”? Jak założył sąd polubowny w Jeżowem i skąd znał się na prawie?

O tym wszystkim można było się dowiedzieć podczas prezentacji na kwietniowej Kafejce Historycznej w Miejskiej Bibliotece Publicznej. A potem doszły jeszcze osobiste wspomnienia niektórych spośród uczestników spotkania, jak to zwykle bywa w gronie miłośników lokalnej historii.

Zapraszamy na kolejne edycje Kafejki, które z biblioteką przygotowuje Fundacja Dionizego Garbacza Stalovianum.

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.