obecnie
13° C
jutro
22° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

 • Zdrowa żywność
  785 wyświetleń
  3 odpowiedzi
 • Siłownia Stalowa Wola.
  10793 wyświetleń
  8 odpowiedzi
 • Neurologia
  91 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Odzież do biegania
  145 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Zawód OZE
  517 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Dobry ortodonta?
  1072 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Pomysł na biznes
  1354 wyświetleń
  3 odpowiedzi
Przejdź do forum

73 rocznica pacyfikacji wsi Kochany

28 września 2015 16:22, autor: zomo
Jak co roku w ostatnie niedzielne popołudnie września odbyła się uroczystość upamiętniająca pacyfikację wsi Kochany. Wojska niemieckie w 1942 roku bezlitośnie wymordowały bezbronne dzieci i osoby w podeszłym wieku, spaliły zabudowania, ukradły wszelki majątek ruchomy w tym inwentarz żywy.

Uroczystości rozpoczął występ zespołu “Avanti” – Młodzieżowej Orkiestry Dętej i mażoretek z Sanoka, następnie zebrane poczty sztandarowe przemaszerowały przed pomnik i oddały hołd poległym. Apel poległych poprowadzili harcerze i uczniowie z Zespołu Szkół w Jastkowicach. Mszy Św. w intencji pomordowanych przewodniczył ks. Adam Węglarz – proboszcz parafii Jastkowice przy koncelebrze z ks. Tadeuszem Machem – prałatem z Jastkowic, ks. Janem Kłakiem – proboszczem z Pysznicy, ks. Tadeuszem Paskiem – proboszczem z Kłyżowa, ks. Henrykiem Królem – proboszczem z Krzaków oraz ks. Dariuszem Wodką – wikarym z Jastkowic. Podczas Mszy Św. piesni patriotyczne śpiewali żołnierze z grupy rekonstrukcyjnej z Jastkowic. Po Mszy Św. delegacje władz samorządowych złożyły kwiaty przed pomnikiem ofiar pacyfikacji. Na zakończenie została poświęcona kapliczka ufundowana przez Halinę i Zbigniewa Koczwarów.
W obchodach rocznicowych wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych: Mariusz Sołtys – Wicestarosta Powiatu Stalowowolskiego, Tadeusz Bąk – Wójt Gminy Pysznica, Józef Gorczyca – Przewodniczący Rady Gminy, Aleksander Jabłoński – Zastępca Wójta Gminy Pysznica, Grzegorz Janiec – Naczelnik Wydziału Architektoniczno-Budowlanego i Środowiska w Starostwie Powiatowym oraz Bogdan Dziuba – dyrektor ZS w Jastkowicach i Halina Kochan – wicedyrektor ZS w Jastkowicach.

/pysznica.pl

Uczestnicy uroczystości

Uczestnicy uroczystości

Poczty sztandarowe przed wejsciem na teren uroczystosci

Poczty sztandarowe wchodzą na teren uroczystosci

Poczty sztandarowe przed pomnikiem zamordowanych


Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.