Edukacja w Stalowej Woli na najwyższym poziomie.
W nadchodzącym roku szkolnym Stalowa Wola wprowadzi szereg innowacji oraz modernizacji, które mają na celu dalsze podniesienie jakości edukacji i opieki nad najmłodszymi mieszkańcami miasta. Podczas konferencji prasowej 30 sierpnia 2024 roku omówiono kluczowe kwestie związane z przygotowaniami do nowego roku szkolnego, w tym zakończone wakacyjne remonty, wprowadzenie nowych programów edukacyjnych oraz plany na przyszłość.
- Poprosiłam wszystkie placówki oświatowe podlegające pod miasto o analizę swoich mocnych, słabych stron, wskazanie szans i ryzyk. Z przeprowadzonych analiz wynika, że jedną z najmocniejszych stron stalowowolskich placówek jest wysoko wykwalifikowana kadra nauczycielska. Indywidualne podejście do uczniów oraz zaangażowanie nauczycieli są doceniane przez ich przełożonych i rodziców, co pozytywnie przekłada się na poziom nauczania – podkreśliła zastępca prezydenta miasta Monika Pachacz - Świderska.
Przygotowania do nowego roku szkolnego
W nowym roku szkolnym w stalowowolskich szkołach, przedszkolach i żłobkach naukę rozpocznie 6 677 dzieci i młodzieży, w tym 788 uczniów Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego, 4 178 uczniów szkół podstawowych, 1 440 przedszkolaków oraz 270 dzieci w żłobkach. Po raz pierwszy mury szkoły przekroczy 551 uczniów. Placówki zostały przygotowane organizacyjnie, infrastrukturalnie oraz sanitarno-higienicznie na przyjęcie uczniów. Miasto zapewnia opiekę świetlicową, wyżywienie oraz dostęp do gabinetów pielęgniarskich i stomatologicznych. Zmiany w przepisach oświatowych, które wejdą w życie od 1 września 2024 roku, wprowadzą nowe normy zatrudnienia specjalistów, takich jak pedagodzy, psychologowie i logopedzi. Ma to na celu lepsze wsparcie uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych, których liczba w Stalowej Woli rośnie. W stalowowolskich placówkach odnotowano ponad 300 orzeczeń wydanych przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną, a liczba ta może wzrosnąć we wrześniu. Miasto zapewnia również transport do szkół i ośrodków wychowania dla uczniów z niepełnosprawnościami. Obecnie finalizowane są umowy z wykonawcami usług transportowych.
Modernizacje placówek edukacyjnych
W okresie wakacyjnym w placówkach oświatowych na terenie Stalowej Woli trwały intensywne prace remontowe i modernizacyjne. W szkołach PSP1, PSP4, PSP5, oraz PSP7 realizowany jest program OLIMPIA, w ramach którego powstają nowe hale sportowe. Ich ukończenie planowane jest do końca bieżącego roku. Przy szkołach PSP2, PSP5, PSP7 utworzono ogródki społeczne, które będą służyły jako zielone przestrzenie do aktywności uczniów. W PSP7 kontynuowana jest budowa nowej hali sportowej, a PSP11 zyska nowe skrzydło przeznaczone do zajęć dydaktycznych dla najmłodszych uczniów. W ramach modernizacji obiektów przedszkolnych, Przedszkole nr 9 zyska nowy budynek, a w innych placówkach (P3, P5, P6, P11, P15, P18) przeprowadzono prace remontowe, w tym odnowienie parkietów i odświeżenie sal.
Innowacje w stalowowolskich przedszkolach i żłobkach
Rozwój edukacyjny w mieście to nie tylko modernizacja infrastruktury, ale także działania miękkie. W stalowowolskich przedszkolach od lat wdrażane są innowacyjne rozwiązania edukacyjne, z których na uwagę zasługuje m.in. program dwujęzyczności realizowany pilotażowo w Przedszkolu nr 7. Ten program, oparty na spontanicznej i naturalnej nauce języka angielskiego, przygotowuje dzieci do przyszłej edukacji językowej w sposób niewymuszony. Po zakończeniu pilotażu i ocenie jego wyników, planowane jest rozszerzenie programu na wszystkie przedszkola w mieście. W Przedszkolu 12 natomiast funkcjonuje nowoczesny basen, który od września będzie dostępny dla dzieci ze wszystkich przedszkoli w Stalowej Woli. To wyjątkowe rozwiązanie, które pozwoli na rozwój fizyczny dzieci oraz na integrację maluchów z różnych placówek.
Stalowowolskie przedszkola oferują łącznie 1 500 miejsc, z czego część jest jeszcze dostępna. - W chwili obecnej dysponujemy jeszcze wolnymi miejscami dla dzieci przedszkolnych, m.in. w P7, P10, P11 – mówi Magdalena Wrońska-Bulec Naczelnik Wydziału Edukacji i Zdrowia w Urzędzie Miasta Stalowej Woli.
- Stalowowolskie żłobki, mimo że ich podstawową funkcją jest opieka, odgrywają również ważną rolę edukacyjną. Zatrudnieni tam pracownicy posiadają kwalifikacje pedagogiczne i już na etapie opieki nad najmłodszymi przygotowują dzieci do kolejnych etapów edukacji. Dzięki ich zaangażowaniu dzieci już w żłobkach zdobywają pierwsze umiejętności, które będą rozwijane w przedszkolu, a później w szkole. Pracownicy żłobków podchodzą do swojej pracy z pasją i poświęceniem, co zasługuje na szczególne uznanie – zaznaczyła zastępca prezydenta Stalowej Woli. Od września wszystkie trzy miejskie żłobki ruszą z pełnym obłożeniem, oferując łącznie 270 miejsc.
Programy edukacyjne i profilaktyczne
W szkołach w Stalowej Woli realizowane są liczne programy edukacyjne, takie jak Narodowy Program Czytelnictwa, Aktywna Tablica czy Posiłek w domu i w szkole. Od nowego roku szkolnego szkoły przystąpią również do programu RAP STEAM, w ramach którego otrzymają zestawy robotów edukacyjnych. Również autorski program „Era Inżyniera”, mający na celu rozwój uczniów w obszarze nauk ścisłych i językowych, będzie kontynuowany.
- Wydział Edukacji i Zdrowia wspiera rozwój dzieci i młodzieży poprzez realizację programów profilaktycznych, takich jak „Apteczka pierwszej pomocy emocjonalnej” czy „Spójrz Inaczej”, które mają na celu wzmacnianie kompetencji emocjonalno-społecznych oraz profilaktykę uzależnień – wymienia naczelnik Magdalena Wrońska-Bulec.
Wysokie wyniki edukacyjne i przyszłe wyzwania
Stalowa Wola może być dumna z osiągnięć swoich uczniów, którzy zdobywają wysokie wyniki w egzaminach i konkursach. W zeszłym roku przyznano 35 stypendiów za wybitne osiągnięcia, a w tym roku liczba wniosków wzrosła do 56. W ubiegłym roku szkolnym uczniowie zdobywali liczne nagrody na poziomie ponadregionalnym, a 100% maturzystów zdało egzamin maturalny. To potwierdza, że stalowowolska młodzież jest doskonale przygotowana do dalszej edukacji, zarówno w kraju, jak i za granicą. Placówki nieustannie wprowadzają innowacje w nauczaniu, takie jak ocenianie kształtujące czy warsztatowe lekcje, co przyczynia się do praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy.
Wsparcie dla dzieci z Ukrainy
Od września zmieniają się także przepisy dotyczące obowiązku szkolnego dla dzieci z Ukrainy, które przybyły do Polski po 24 lutego 2022 roku. Blisko 130 dzieci z Ukrainy w Stalowej Woli zostało już objętych odpowiednią opieką edukacyjną, w tym lekcjami języka polskiego oraz zajęciami wyrównawczymi. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedłużyło wsparcie na kolejny rok szkolny, zwiększając liczbę godzin języka polskiego i limitów liczebności klas.
Podsumowując, miasto Stalowa Wola z powodzeniem realizuje działania mające na celu poprawę warunków edukacyjnych oraz wsparcie dla wszystkich uczniów. Innowacyjne programy, zaangażowanie kadry oraz nowoczesna infrastruktura sprawiają, że miasto staje się miejscem, w którym edukacja stoi na najwyższym poziomie, a dzieci od najmłodszych lat mają możliwość wszechstronnego rozwoju.