Co ma wspólnego królik, który zjadł słonia, sprzedawca gaci i babcio-tygrys? Jeżeli za opowieści weźmie się Mateusz Świstak, może się okazać, że to bohaterowie jego historyjek. Gość Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli rozkołysał wyobraźnię młodszych oraz starszych słuchaczy i dzięki słowom przeniósł ich do krainy, gdzie możliwe jest absolutnie wszystko.
A wszystko w ramach warsztatów „Pyszna historyjka o wilku pacyfiście", jakie odbyły się 23 sierpnia w ramach Festiwalu Literackiego "Łączy nas bajka" zorganizowanego przez Wojewódzką i Miejską Biblioteka Publiczna w Rzeszowie.
Na zajęciach, oprócz oczywiście opowieści były rysunki, wygibasy i przede wszystkim salwy śmiechu, jakie co rusz wśród warsztatowiczów i ich opiekunów, (bo oni także zostali zaproszeni do zabawy) wywoływał Mateusz Świstak.
Po godzinie dobrej zabawy każdy, kto chciał, mógł zakupić jedną z dwóch książek autora i poprosić o autograf. Wszyscy zaś wyszli ze spotkania z pamiątkowymi plakietkami.
Gość MBP już trzykrotnie współpracował z Instytutem Książki przy kampanii Mała książka - wielki człowiek, a także z Ministerstwem Cyfryzacji i NASK przy projekcie Bądź z innej bajki - (nie)bezpieczni w sieci.
Mateusz Świstak udziela się na festiwalach nie tylko występując, ale też prowadząc sceny dziecięce (np. Jarocin Festiwal i Festiwal im. Jerzego Pilcha - Granatowe Góry), tworzy storytelling do polskich parków rozrywki, pisze scenariusze do gier fabularnych, przygotowuje podcasty o Śląsku (dla Regionalnego Instytutu Kultury) i własny podcast „Nie żyli długo i szczęśliwie”.
Jest finalistą konkursu Storymakers, stypendystą MKiDN, laureatem w międzynarodowym projekcie Orfeo&Majnun i laureatem nagrody specjalnej w konkursie im. Astrid Lindgren, na najlepszą książkę dla młodzieży.
Festiwal Literacki "Łączy nas bajka" organizowany jest przez Wojewódzką i Miejską Biblioteka Publiczna w Rzeszowie. Oprócz stolicy województwa i Stalowej Woli spotkania z autorami warsztaty czy konferencje zorganizowano w Strzyżowie, Przemyślu i Łańcucie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz prezydent Miasta Rzeszowa. Zadanie sfinansowano ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego.