85 lat temu, 14 czerwca 1939 roku odbyło się uroczyste poświęcenie Zakładów Południowych i osiedla Stalowa Wola z udziałem Prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Był to symboliczny początek nowo powstałego ośrodka przemysłowego. Budowa na nieuzbrojonym terenie trwała zaledwie 26 miesięcy i 26 dni, a w chwili uroczystości Zakłady Południowe już od paru miesięcy produkowały stal jakościową i sprzęt artyleryjski, elektrownia dawała prąd, także do sieci krajowej, a na osiedlu, w komfortowych warunkach mieszkało 4 tysiące osób, mając do dyspozycji pełną infrastrukturę techniczną i socjalną.
Podczas sesji, Przewodnicząca Rady Miejskiej Agata Krzek przytoczyła treść uchwały: - Dziś, po 85 latach, kultywujemy pamięć o początkach miasta, jesteśmy dumni z naszych poprzedników, którzy kładli podwaliny Stalowej Woli. To dziedzictwo przetrwało trudny czas wojny i stanowi świadectwo etosu pracy i dalekowzrocznej polityki przedwojennego pokolenia Polaków. Jako wybrani przez mieszkańców do sprawowania władzy samorządowej, oddajemy hołd naszym poprzednikom, którzy tworzyli Stalową Wolę. Chcemy kontynuować wartości, jakie im przyświecały w tamtych czasach: rzetelność, pracowitość, troska o społeczność lokalną, dążenie do integracji mieszkańców, wywodzących się z różnych stron Polski, reprezentujących wielość tradycji, obyczajów, zapatrywań.
Po przyjęciu uchwały przez aklamację, Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli wraz z radnymi Rady Miejskiej w Stalowej Woli udali się pod pomnik Eugeniusza Kwiatkowskiego, aby złożyć kwiaty. Był to gest upamiętniający i oddający hołd człowiekowi, który swoją wizją i determinacją przyczynił się do powstania tego ważnego ośrodka przemysłowego.
85 lat historii to nie tylko data, to także tysiące ludzkich historii, które na zawsze związały się z Zakładami Południowymi, a późniejszą Hutą Stalowa Wola i samą Stalową Wolą. Uchwała przyjęta przez aklamację jest hołdem dla wszystkich tych, którzy swoją pracą, pasją i oddaniem przyczynili się do rozwoju tego wyjątkowego miejsca na mapie Polski.