obecnie
13° C
jutro
24° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

 • Neurologia
  47 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Odzież do biegania
  110 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Zawód OZE
  476 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Dobry ortodonta?
  932 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Pomysł na biznes
  1309 wyświetleń
  3 odpowiedzi
 • Sprzątanie po zmarłych
  340 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Usługi malowania wnętrz w Sta…
  443 wyświetleń
  0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Olimpijczycy zmierzyli się z procesem inwestycyjno-budowlanym

23 kwietnia 2024 09:26, autor: stalowowolski.pl

Finał centralny III Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Procesie Inwestycyjno – Budowlanym odbył się 19 kwietnia w Zespole Szkół nr 2 w Stalowej Woli. Wzięło w nim udział 34 uczniów z całej Polski. 

Olimpiada ma na celu popularyzowanie wiedzy o prawie budowlanym, jako jednym z najważniejszych regulacji prawnych z zakresu procesu inwestycyjnego. Jest to  jedyna w kraju olimpiada z przepisów prawnych, regulujących proces budowlany, dedykowana uczniom szkół ponadpodstawowych o profilu budowlanym  z całego kraju.

Olimpiada przebiegała w trzech etapach. W etapie szkolnym uczestniczyło 1 287 uczniów z 63 szkół, z 15 województw. Do drugiego etapu na szczeblu okręgowym awansowało 294 uczniów, a do finału centralnego 34.

Zakres tematyki olimpiady obejmuje na każdym szczeblu całość przepisów ustawy – prawo budowlane. Na szczeblu okręgu dochodzi kilka działów przepisów warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zaś w finale centralnym – wybrane przepisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zakres tematyki jest zatem bardzo obszerny. Uczniowie rozwiązywali testy z 25 pytaniami w pierwszym etapie, 35 na drugim i 50 w trzecim, opracowane przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Stalowej Woli – Mariana Pędlowskiego.

,

Organizatorem olimpiady jest Starosta Stalowowolski, zaś współorganizatorami Politechniki: Krakowska,  Lubelska, Śląska, Świętokrzyska i Wrocławska.

,

Patronat honorowy sprawują: Minister Edukacji Narodowej, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Wojewoda Podkarpacki i Podkarpacki Kurator Oświaty. 

,

Patronat naukowy sprawują Politechniki:  Bydgoska,  Częstochowska, Koszalińska, Łódzka, Opolska i Rzeszowska, zaś patronaty techniczne objęły Izby Inżynierów Budownictwa: Dolnośląska, Lubelska, Łódzka, Podkarpacka, Podlaska, Śląska, Świętokrzyska, Warmińsko – Mazurska  i Wielkopolska. 

,

Olimpiadę przygotował Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Stalowej Woli pod kierownictwem inspektora Mariana Pędlowskiego.

,

– Bardzo dziękuję Panu inspektorowi i pracownikom  PINB za ogromny wkład włożony w przygotowanie olimpiady. Cieszę się, że olimpiada ta zyskała tak ogromną rangę – mówi Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski.

,

Nagrody zwycięzcom wręczał m.in. starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.

,

Warto dodać, iż finaliści i laureaci olimpiady są przyjmowani na studia z pominięciem procesu rekrutacji w Politechnikach: Białostocka, Bydgoska, Krakowska (laureaci otrzymują dodatkowe 400 punktów),  a także Politechniki: Lubelska, Świętokrzyska, Opolska, Śląska, Uniwersytet Zielonogórski, Politechnika Łódzka (od roku 2026/2027), oraz Częstochowska i Gdańska  od roku 2027/2028.

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.