obecnie
17° C
jutro
25° C
Czy wybierasz się w tym roku na wakacje?


Ostatnio na forum

 • Rzetelna agencja nieruchomośc…
  45 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Czy warto i jak zastrzec swój…
  89 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Dr Trafidło prośba o opinie
  1903 wyświetleń
  3 odpowiedzi
 • Perfumy damskie - jak wybiera…
  94 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Przedłużenie włosów
  143 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Pomysł na studia
  158 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Zdrowa żywność
  935 wyświetleń
  0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Ogród Jordanowski otwarty na nowo – serce miasta z nowym blaskiem!

2 kwietnia 2024 16:01, autor: stalowawola.pl

Mieszkańcy Stalowej Woli mogą świętować wyjątkowy moment. Po niespełna roku intensywnych prac budowlanych, Ogród Jordanowski został przywrócony do życia, prezentując zupełnie nowe oblicze. Ten wyjątkowy park, który dawniej zamieniał się w zaniedbaną przestrzeń, teraz staje się oazą przyjazną dla wszystkich grup wiekowych. 

– Ogród Jordanowski został zaplanowany tak, aby był możliwie uniwersalny. Bogaty program parku integruje elementy i atrakcje, które będą tutaj każdego dnia przyciągały wszystkie pokolenia mieszkańców. Naszym celem było zapewnienie warunków sprzyjających nie tylko kreatywnej zabawie, ale i aktywności fizycznej oraz odprężeniu. A wszystko to w przyjaznym, estetycznym i zdrowym otoczeniu zastanej oraz nowej zieleni – informuje Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli.  

Od głównego wejścia przy ulicy Ofiar Katynia wita nas wielka sowa, która tylko zwiastuje mnogość atrakcji, jakie czekają na odwiedzających. Huśtawki, wieża o imponującej wysokości 8,5 metra ze zjeżdżalniami rurowymi czy kuchnia piaskowa dla najmłodszych – to tylko niektóre z nich. Dalej można dostrzec dodatkowe atrakcje, takie jak wodna zabawa ze stołem do zabaw (urządzenie dostosowane jest do potrzeb najmłodszych użytkowników z niepełnosprawnościami ruchowymi), domek-liść czy górka saneczkowa ze zjeżdżalniami. Uwagę dzieci zapewne przyciągnie również znajdujące się na drugim krańcu parku okazałe urządzenie linowe oraz trampoliny. Park został zaprojektowany tak, aby zachęcać do aktywności fizycznej, kreatywnej zabawy i relaksu w przyjaznym i estetycznym otoczeniu. 

Jednak Ogród Jordanowski to nie tylko miejsce zabaw. W części wschodniej parku znajdziemy zaciszny zakątek z grządkami, gdzie dzieci będą mogły uczyć się uprawy warzyw i owoców. Wokół ogródka rośnie mnóstwo jagód, poziomek i borówek. Poza tym, strefa sportu z urządzeniami do gimnastyki i siłownią zachęca do aktywności fizycznej dla wszystkich grup wiekowych. 

– W centralnej części parku znajduje się element, który towarzyszył nam od czasu tworzenia pierwszych założeń programowych, który był dla nas punktem wyjścia do zbudowania opowieści o pozostałej części terenu. Jest to oczywiście profesjonalna tężnia solankowa, uzupełniona drewnianą pergolą. Wypoczynkowi w tej strefie z pewnością będzie sprzyjał dźwięk ruchomej wody – tuż obok tężni znajduje się bowiem fontanna posadzkowa – opowiada Lucjusz Nadbereżny.  

Cały teren utrzymany jest w naturalnej stylistyce, z dominacją drewnianych elementów oraz piasku i zrębki jako nawierzchni. – Park wypełniliśmy oszczędnymi w formie i spójnymi estetycznie ławkami, leżakami, latarniami. Dodatkowo, znajdują się tu dwa zdroje wodne, które zapewnią ochłodę w upalne letnie dni – dodaje prezydent Stalowej Woli.  

Na odbiór estetyczny przestrzeni z pewnością duży wpływ mają nawierzchnie. Większość alejek została wykonana z kostki kształcie cegiełki, ułożonej w modernistyczny wzór podwójnej jodełki. Chcąc zachować najwyższą jakość i estetykę, nie zapomniano również o renowacji oryginalnego ogrodzenia.  

Oprócz tego, Ogród Jordanowski jest pełen zieleni. Znajdziemy tu 34 nowe drzewa (sosny, klony, grusze, jarzęby, dęby, kwitnące na różowo wiśnie), ponad 1800 metrów kwadratowych krzewów, pnączy, bylin i traw ozdobnych (kosodrzewiny, jałowce, cisy, derenie, hortensje, róże, tawuły, lilaki, borówki, kaliny, paprocie, konwalie itd.), które dodatkowo urozmaicają przestrzeń. 

– Chociaż potrzeba trochę czasu, aby rozkwitły, zazieleniły się, możecie być pewni, że zostały one starannie wyselekcjonowane, aby nie tylko pięknie się prezentować, ale także kształtować tożsamość tego obszaru. Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców do korzystania z tego wspaniałego miejsca, odkrywania go i tworzenia nowych, pięknych chwil tutaj – zaprasza prezydent Nadbereżny. 

Przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli Stanisław Sobieraj podkreśla znaczenie Parku Jordanowskiego dla mieszkańców Stalowej Woli jako miejsca kultowego dla wielu pokoleń. – W sercu Stalowej Woli, na przestrzeni lat, Park Jordanowski był miejscem, gdzie rodziły się dziecięce radości, a dorośli odpoczywali od zgiełku codzienności. Niestety, w ostatnich latach zapomnienia i braku inwestycji, park ten stracił swój dawny blask. Dziś przywracamy radość i uśmiech do tego miejsca. Zapraszamy całe rodziny do odwiedzania tego pięknego, tonącego w zieleni, a jednocześnie oferującego niezwykłe i niespotykane w regionie atrakcje, Parku. Niech to znów będzie miejsce spotkań pokoleń mieszkańców Stalowej Woli – mówi Stanisław Sobieraj przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli.  

Niezwykle istotne jest, że modernizacja Parku Jordanowskiego odbyła się dzięki współpracy władz lokalnych, wsparciu stalowowolskich parlamentarzystów, ówczesnego rządu oraz aktywnemu udziałowi społeczności lokalnej.  

Całość realizacji zadania opiewa na 7 624 357,80 zł, przy dofinansowaniu kwotą 4 500 000 zł, udzielonego przez Premiera Mateusza Morawieckiego z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład, przy pełnym zaangażowaniu Janiny Sagatowskiej Senator RP oraz Rafała Webera Posła na Sejm RP. Inwestycja nie byłaby realna do wykonania bez decyzji Radnych Miejskich na czele z jej Przewodniczącym Stanisławem Sobierajem, którzy podczas obrad LXIII Sesji Rady Miejskiej w Stalowej Woli głosowali za zabezpieczeniem środków na ten cel. 

Dodatkowo w ostatnich dniach miasto otrzymało także znaczącą dotację ze środków europejskich w wysokości ponad 20 mln zł, pozyskanej za pośrednictwem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 1 268 858,49 zł z dotacji jest przeznaczone na realizację właśnie Parku Jordanowskiego. 

Park Jordanowski to nie tylko miejsce rekreacji, ale także kawałek historii Stalowej Woli. Powstał w latach 50. XX wieku z inicjatywy lekarza Henryka Jordana, mając na celu zapewnienie mieszkańcom miejsca do wypoczynku i aktywności fizycznej. Jego układ urbanistyczny oraz nasadzenia zieleni nawiązują do pierwszego tego typu obiektu w Europie, założonego w Krakowie w 1889 roku. Modernizacja Parku stanowi kolejny krok w rozwoju Stalowej Woli jako miasta przyjaznego mieszkańcom, promującego zdrowy styl życia i aktywność na świeżym powietrzu. 

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.