obecnie
24° C
jutro
24° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

 • Neurologia
  59 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Odzież do biegania
  116 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Zawód OZE
  483 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Dobry ortodonta?
  944 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Pomysł na biznes
  1319 wyświetleń
  3 odpowiedzi
 • Sprzątanie po zmarłych
  349 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Usługi malowania wnętrz w Sta…
  449 wyświetleń
  0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Czy warto mieć marzenia? – DKK dla Dzieci

30 stycznia 2024 10:02, autor: MBP

Pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci przebiegało wokół książki Madleny Szeligi „Moja mama chce mieć lwa”.

Główną bohaterką tej opowieści jest Leonia. Dziewczynka, która wraz z rodzicami i kotem wiedzie „prawie” spokojne życie.

Wszystko się zmienia, gdy nietypowe marzenie mamy staje się rzeczywistością.

Jak sam tytuł wskazuje, mama Leonii marzy o tym, żeby mieć lwa. Leonia wraz z tatą, na każdą możliwą okazję, kupują jej lwy pod różnymi postaciami od pluszowych po porcelanowe. Jest to nie lada wyzwanie, gdyż jak nasza bohaterka opisuje, mama obchodzi  każde święto. Rodzinie powoli zaczyna brakować pomysłów, zwłaszcza po prezencie w postaci kota oraz ręcznie robionej na drutach grzywy, którą nosić musiał kot.

Pewnego dnia tuż przed urodzinami mamy ktoś pod drzwiami zostawia kosz wiklinowy z prawdziwym lwiątkiem. I tak zaczyna się pełna przygód historia. W życiu bohaterów następuję rewolucja, gdyż lew staje się dość kłopotliwym członkiem rodziny. Trzymanie dzikich zwierząt w domu jest nielegalne, a lwiątko głośno ryczy, pani Skwaszona ciągle się skarży na hałasy i jest  podejrzliwa, a z wizytą zapowiedział się sam premier. Cała rodzina robi wszystko, by zwierzę ukryć. Pojawienie się lwa w rodzinie miało również swoje pozytywne skutki i było impulsem dla rodziny Zębowskich do działania i wiary we własne siły i możliwości. Tata wysłał pierwszy rozdział książki do wydawnictwa, Leonia wygrała konkurs matematyczny, zaś mama otrzymała propozycję namalowania portretu premiera.

Ta pięknie ilustrowana powieść, pokazuje, że wato marzyć i mieć marzenia. To pozycja, przy której dzieci oraz dorośli przypomną sobie o własnych marzeniach. Powieść Szeligi, wyróżniają również ilustracje wykonane techniką malarską przez graficzkę młodego pokolenia Aleksandrę Gołębiewską, które wywarły ogromne wrażenie na klubowiczach. Po dyskusji uczestnicy spotkania, nawiązując do omawianej lektury oraz trwającego karnawału, wykonali własne papierowe lwie maski. Na zakończenie spotkania  grupa wesoło spędziła czas przy grze słownej.  

Spotkanie odbyło się w ramach programu dotacyjnego „Dyskusyjne Kluby Książki 2023”, dofinansowanego ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.