obecnie
24° C
jutro
24° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

 • Neurologia
  59 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Odzież do biegania
  116 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Zawód OZE
  483 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Dobry ortodonta?
  944 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Pomysł na biznes
  1319 wyświetleń
  3 odpowiedzi
 • Sprzątanie po zmarłych
  349 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Usługi malowania wnętrz w Sta…
  449 wyświetleń
  0 odpowiedzi
Przejdź do forum

DKK: „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” – Joanna Kuciak-Frydryszak

17 stycznia 2024 15:20, autor: MBP

Entuzjaści literatury zebrali się w filii nr 2, aby w ramach spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat książki „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” autorstwa Joanny Kuciel-Frydryszak.

Autorka porusza kwestie z życia wiejskich kobiet w międzywojniu, ukazując ich wyzwania, borykanie się z biedą oraz ograniczonym dostępem do edukacji.

Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia kontekstu historycznego, w jakim osadzona jest opowieść. Autorka, opierając się na autentycznych przeżyciach kobiet tamtych czasów, skupiła uwagę czytelników na trudnych wyborach i walkach o godność, z jakimi musiały się mierzyć przedstawicielki tego pokolenia. Klubowicze zwrócili uwagę na dramatyczną sytuację wiejskich kobiet, które często były jedynymi odpowiedzialnymi za opiekę nad dziećmi, prowadzenie gospodarstwa, a także zapewnienie jedzenia na stół. Poruszono temat obciążającej pracy fizycznej, której te kobiety musiały sprostać, co skutkowało często wyczerpującym stylem życia. Podczas dyskusji poruszono kwestie słabego dostępu do medycyny, kształcenia a także prawa do decydowania o swoim ciele przez wiejskie kobiety.

Tematem szczególnego zainteresowania klubowiczów stał się los dzieci, które w przeszłości były postrzegane jako źródło pracy i dochodu dla rodziny. Poruszony został problem braku edukacji i trudności, jakie musiały przeżywać dzieci, w szczególności dziewczynki, gdy materialne warunki nie zawsze pozwalały na godne życie – O jakiej  zatem przyszłości mogły marzyć wiejskie dziewczynki ?

W trakcie dyskusji podjęto trudne pytania, zastanawiając się nad możliwością bycia szczęśliwym, gdy jest się sprzedanym za morgi ziemi, czy jak okazywać miłość dzieciom, gdy samemu często się jej nie doświadczało.

Opowieści o służbie w mieście czy pracy za granicą, jako formie ucieczki przed ułomnymi perspektywami wiejskiego życia, również wzbudziły żywe zainteresowanie klubowiczów. Choć stanowiły one szansę na lepsze życie, to jednak ta "wolność" była często związana z ciężką pracą i koniecznością dzielenia się zarobionymi pieniędzmi z rodziną na wsi.

Jednym z poruszonych wątków było także spojrzenie na różnice międzypokoleniowe, zmiana roli kobiety w społeczeństwie, zarówno pod względem organizacji czasu, jak i podziału obowiązków. - Dla mojej babci pojęcie czasu wolnego nie istniało. Dla nas jest to tak trudne do pojęcia, bo dla nas współcześnie czas wolny to jest coś naturalnego – wyraziła opinię jedna z klubowiczek.

Spotkanie zakończyło się dyskusją nad znaczeniem i przesłaniem zawartym w książce. Klubowicze zgodnie stwierdzili, że książka ta powinna znaleźć się na listach lektur szkolnych, ze względu na jej wartość edukacyjną, zdolność wywoływania empatii oraz zachętę do refleksji nad historią i rolą kobiet w społeczeństwie.

Spotkanie odbyło się w ramach programu dotacyjnego „Dyskusyjne Kluby Książki 2023”, dofinansowanego ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.