obecnie
24° C
jutro
24° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

 • Neurologia
  59 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Odzież do biegania
  117 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Zawód OZE
  483 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Dobry ortodonta?
  944 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Pomysł na biznes
  1319 wyświetleń
  3 odpowiedzi
 • Sprzątanie po zmarłych
  350 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Usługi malowania wnętrz w Sta…
  449 wyświetleń
  0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Orszak Trzech Króli i wspaniały występ Małej Armii Janosika

8 stycznia 2024 11:28, autor: stalowawola.pl

Tegoroczna Uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywana także Świętem Trzech Króli miała w tym roku bardzo wyjątkowy charakter. Tradycyjnie ulicami naszego miasta przeszedł kolorowy Orszak Trzech Króli, który rozpoczął się mszą św. w kościele pw. MB Szkaplerznej w Stalowej Woli – Rozwadowie. Orszak dotarł do Bazyliki Konkatedralnej w Stalowej Woli, gdzie nastąpił kulminacyjny moment radosnego świętowania – wspaniały koncert Małej Armii Janosika, który transmitowany był na żywo przez TV TRWAM. 

Dziękuję, że w to wyjątkowe Święto Objawienia Pańskiego jesteśmy razem. Gromadzi nas tutaj Miłość zrodzona w Betlejem – miłość całego świata – leżący na sianku Syn Boży. Podążaliśmy razem z Kacprem, Melchiorem i Baltazarem barwnym Orszakiem przez ulice naszego miasta. Teraz rozpoczynamy duchową i artystyczną ucztę, dzięki Armii Małego Janosika, z którą będziemy razem kolędować i modlić się. Tak tłumnie zgromadzeni w tej świątyni oraz przed telewizorami spróbujmy znaleźć odpowiedź na pytania, które zadawali sobie Trzej Królowie. Pytania o sens życia, wartości i o to co jest naszą siłą. Musimy tak jak Mędrcy ze Wschodu zobaczyć to betlejemskie światło i stawać się ludźmi czynu – powiedział rozpoczynając koncert Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli. 

Około 6000 osób w kościele MB Królowej Polski oraz tysiące widzów przed telewizorami podziwiało występ tego wyjątkowego zespołu. Mała Armia Janosika to grupa artystyczna, wykonująca muzykę folkową i ludową, zainspirowaną góralską kulturą Podhala. Powstała w 2015 roku z inicjatywy pochodzącego z Raby Wyżnej skrzypka Damiana Pałasza. 

Przeżyć spotkanie na żywo z tym zespołem, to niezapomniane wydarzenie. Cudowny śpiew, muzyka i ta szczególna, rodzinna więź jaka jest wyczuwalna pomiędzy artystami, pozwalają przeżyć nie tylko koncert, ale wspaniałą ucztę muzyczną i duchową. Wraz z Orszakiem Trzech Króli koncert stworzył możliwość wspaniałego przeżycia tego Święta – zaznaczył Stanisław Sobieraj przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli. 

Mała Armia Janosika liczy dwustu dwudziestu pięciu członków (w wieku od dwóch do siedemdziesięciu lat) i jest największą kapelą góralską na Podhalu. Zespół zrzesza dzieci i młodzież z Raby Wyżnej i okolic, a cechą wspólną wykonawców jest zamiłowanie do muzyki regionalnej oraz tradycji regionu Podhala. Siedziba kapeli znajduje się w Rabie Wyżnej, gdzie regularnie odbywają się próby i przygotowania do występów artystycznych.  

Za piękny występ Małej Armii Janosika i wspólną modlitwę przez muzykę podziękował biskup senior diecezji sandomierskiej Edward Frankowski słowami: „Widzimy jak Boże Narodzenia nas wszystkich łączy, niezależnie w jakim jesteśmy wieku. Dziękuję za ten przepiękny występ artystom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że mogliśmy dzisiaj uczestniczyć w tak wspaniałym wydarzeniu. Idź tam, gdzie słyszysz śpiew – tam ludzie serca mają!” 

Wśród oczarowanych występem widzów znalazł się także Rafał Weber Poseł na Sejm RP, który wraz z Senator Janiną Sagatowską objęli wydarzenie swoim honorowym patronatem. 

Organizatorem jedynego na Podkarpaciu podczas zimowej trasy koncertu Małej Armii Janosika byli: prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny, Stanisław Sobieraj przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli, Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli oraz parafia pw. MB Królowej Polski w Stalowej Woli. Partnerem wydarzenia był Miejski Zakład Komunalny w Stalowej Woli, natomiast o bezpieczny przebieg koncertu zadbali strażacy w OSP Stalowa Wola – Osiedle Charzewice. 

 

 

 

 

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.