obecnie
13° C
jutro
20° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

 • Zdrowa żywność
  785 wyświetleń
  3 odpowiedzi
 • Siłownia Stalowa Wola.
  10793 wyświetleń
  8 odpowiedzi
 • Neurologia
  91 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Odzież do biegania
  145 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Zawód OZE
  517 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Dobry ortodonta?
  1072 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Pomysł na biznes
  1354 wyświetleń
  3 odpowiedzi
Przejdź do forum

Detektywistyczny Klub Książki

28 listopada 2023 14:44, autor: MBP

Na listopadowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci rozmawialiśmy w MBP o książce Katarzyny Ryrych „Tuba i Patefon. Detektywi na tropie”.

Ala i Michał vel Tuba i Patefon to dwójka przyjaciół, którzy chodzą do jednej klasy i mieszkają w tej samej kamienicy.

Są wielkimi fanami Sherlocka Holmesa, uwielbiają zagadki i tajemnice, ciągle szukają śladów i tropów, niejednokrotnie zawracając głowę policjantowi dzielnicowemu.

 Tuba i Patefon poszukują intryg w miejscach, gdzie trudno byłoby się ich spodziewać. W rzeczywistości rozwiązanie kryminalnej zagadki okazuje się banalnie proste, a sama zagadka jest zwyczajnym zbiegiem okoliczności bądź nieporozumieniem. Pewnego dnia na drodze młodych detektywów staje jednak prawdziwy niebezpieczny przestępca, który zaczepia dzieci w parku. Tuba i Patefon oko w oko z groźnym nieznajomym zachowują zimną krew i przyczyniają się do jego schwytania.

Obok zagadek detektywistycznych w książce pojawiają się takie wartości, jak szacunek czy pomoc osobą starszym. Autorka ponadto zwraca uwagę młodego czytelnika, by w sytuacjach podejrzanych i niebezpiecznych zwracać się po pomoc do osób dorosłych. Przygodom dwójki przyjaciół towarzyszą elementy i problemy życia codziennego Ali i Michała oraz ich rodziców, a humor przeplata się z troskami i zmartwieniami.

W dalszej części spotkania klubowicze wzięli udział w zabawach detektywistycznych, które nie tylko dostarczają rozrywki, ale także rozwijają kreatywność, uczą dzieci logicznego myślenia i pracy w grupie. Młodzi dyskutanci stanęli przed wyzwaniem zaszyfrowania i odczytania wiadomości czy stworzenia galerii złoczyńców w zabawie „Podaj dalej”, w której każdy miał wpływ na wizerunek rzezimieszka wykonywany przez kolegę czy koleżankę. Klubowicze mogli również pobrać własne odciski palców.

Spotkanie odbyło się w ramach programu dotacyjnego „Dyskusyjne Kluby Książki 2023”, dofinansowanego ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.