obecnie
13° C
jutro
20° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

 • Zdrowa żywność
  785 wyświetleń
  3 odpowiedzi
 • Siłownia Stalowa Wola.
  10793 wyświetleń
  8 odpowiedzi
 • Neurologia
  91 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Odzież do biegania
  145 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Zawód OZE
  517 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Dobry ortodonta?
  1072 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Pomysł na biznes
  1354 wyświetleń
  3 odpowiedzi
Przejdź do forum

Andrzejkowe wróżby i zabawy

28 listopada 2023 10:07, autor: MBP

28 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej uczniowie klasy IB Szkoły Podstawowej nr 7 w Stalowej Woli wzięli udział w zabawach andrzejkowych. Andrzejki, znane także jako Jędrzejki, to wieczór ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem, w nocy z 29 na 30 listopada.

Dawniej wróżby andrzejkowe miały charakter matrymonialny. Dziś traktuje się je z przymrużeniem oka. Zajęcia w Bibliotece Głównej były okazją do zapoznania się z wiedzą na temat Andrzejek oraz do wywróżenia sobie przyszłości. Uczniowie ochoczo przystąpili do wróżb andrzejkowych, wśród których znalazły się wędrujące buty, koło fortuny oraz "Kolor prawdę Ci powie". Dzieciaki przepowiedziały sobie również kim będą w przyszłości, oraz jakie imię będzie nosić ich bratnia dusza. Biblioteczne zaklęcia przyniosły dużo frajdy, w końcu wróżby to nie wyrocznia, a dobra zabawa!

Wieczór św. Andrzeja był bardzo ważnym świętem dla dziewcząt. Owego wieczoru panny mogły dowiedzieć się przyszłości w odniesieniu do swojego zamążpójścia co odzwierciedla przysłowie: „Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście”. W andrzejkowy wieczór panny na wydaniu, w ukryciu przed chłopcami, spotykały się w domu jednej z nich i dokonywały wróżb. Do najbardziej znanych lasowiackich wróżb andrzejkowych należy lanie roztopionego wosku na wodę. Dziewczęta ustawiały garnek z wodą lub miednicą na stole do którego lały roztopiony wosk, bądź kroiły świeczkę na krążki, co miało symbolizować panny i kawalerów. Pod spodem krążków przyklejano karteczki z imionami. Te które się zetknęły oznaczały wesele w niedługim czasie. Jeżeli wróżba odbywała się poprzez lanie roztopionego wosku, w kształcie zastygłej masy lub rzucanego przez nią cienia doszukiwano się sylwetki przyszłego wielbiciela bądź akcesoriów związanych z jego zawodem. Inną andrzejkową wróżbą związaną z kulturą lasowiacką były wróżby z placków.

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.