obecnie
13° C
jutro
20° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

 • Zdrowa żywność
  785 wyświetleń
  3 odpowiedzi
 • Siłownia Stalowa Wola.
  10793 wyświetleń
  8 odpowiedzi
 • Neurologia
  91 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Odzież do biegania
  145 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Zawód OZE
  517 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Dobry ortodonta?
  1072 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Pomysł na biznes
  1354 wyświetleń
  3 odpowiedzi
Przejdź do forum

Stalowe pamiątki

26 listopada 2023 10:49, autor: zomo

Wieczne pióro, przedwojenne taczki, rower, obraz Rafała Malczewskiego, księga z podpisem prezydenta i anonimowa przesyłka zawierająca 120 fotografii - to wyjątkowo eklektyczny zbiór, jednak każdy z tych przedmiotów niesie ze sobą historię wyjątkowych ludzi, miejsc i wydarzeń związanych z Stalową Wolą. To zaledwie kilka spośród setek unikatowych eksponatów, które pragniemy zaprezentować i przypomnieć mieszkańcom z okazji obchodzonego jubileuszu. Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia tymczasowej wystawy w Muzeum COP, gdzie można poznać historię Stalowej Woli lub odświeżyć swoje wspomnienia.

W ramach ekspozycji przedstawimy widzom 85 lat historii miasta, przybliżając większość eksponatów, które są darowiznami obecnych lub byłych mieszkańców Stalowej Woli. Te cenne rodzinne skarby, przechowywane przez lata, świadczą o głębokim związku z przeszłością miasta, o znaczeniu dziedzictwa materialnego oraz dumni byciu częścią tej społeczności. Pamiątki związane z Stalową Wolą cieszą się również zainteresowaniem kolekcjonerów, którzy aktywnie uczestniczą w naszym projekcie, dostarczając unikalne eksponaty. Wspólnie ze zbiorami Muzeum, prezentowane przedmioty doskonale ilustrują kluczowe momenty w historii huty i miasta, przemiany społeczno-gospodarcze, kulturę, sport, życie mieszkańców oraz ważne postaci.

Podróż przez ponad osiem dekad rozwoju Stalowej Woli rozpoczniemy od spotkania z założycielami miasta, którzy zdecydowali o jego lokalizacji nad Sanem, a zakończymy współczesną panoramą. Warto skorzystać z zamieszczonego w salach kalendarium, prezentującego kluczowe wydarzenia, aby lepiej zrozumieć kontekst prezentowanej historii. Ciekawostką będzie również prezentacja najnowszego nabytku - legendarnego ładowacza Ł-34, stworzonego przez konstruktorów z Stalowej Woli, którego można zobaczyć na dziedzińcu Muzeum COP. Kontynuacją wystawy będzie planszowa ekspozycja plenerowa pt. "Potęga Stalowej Woli", bogato ilustrowana archiwalnymi fotografiami, przedstawiająca skróconą historię zakładów i miasta.

Zapraszamy do sentymentalnej podróży po dziejach hutniczego miasta, opowiedzianych za pomocą zabytków, pamiątek i fotografii. Wśród nich z pewnością znajdą Państwo przedmioty, które odegrały istotną rolę także w Waszych historiach związanych ze Stalową Wolą. Jubileuszowe 85 lat istnienia miasta to wyjątkowa okazja do zgłębienia tej fascynującej historii.

Wystawę objęli honorowym patronatem Prezydent Miasta Stalowej Woli, Lucjusz Nadbereżny, oraz Huta Stalowa Wola.

W kontekście ekspozycji plenerowej "Potęga Stalowej Woli":

"Potęga Stalowej Woli" to jubileuszowa ekspozycja plenerowa, bogata w archiwalne fotografie, która stanowi podróż przez historię Stalowej Woli i zakładów przemysłowych. Z okazji 85. rocznicy istnienia Stalowej Woli, ekspozycja ta prezentuje kluczowe wydarzenia od końca lat 30. XX wieku do czasów współczesnych. Składająca się z blisko trzydziestu plansz, jest dziełem Marka Stańkowskiego - historyka, dziennikarza i regionalisty, autora licznych opracowań na temat kultury i historii tego miasta.

Fotografie wykorzystane w wystawie pochodzą ze zbiorów: Marka Stańkowskiego, Jerzego Reszczyńskiego, Rafała Bieńkowskiego, Huty Stalowa Wola, Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli oraz Fundacji Dionizego Garbacza "Stalovianum".

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.