obecnie
23° C
jutro
25° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

 • Neurologia
  11 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Odzież do biegania
  82 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Zawód OZE
  454 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Dobry ortodonta?
  901 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Pomysł na biznes
  1275 wyświetleń
  3 odpowiedzi
 • Sprzątanie po zmarłych
  309 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Usługi malowania wnętrz w Sta…
  403 wyświetleń
  0 odpowiedzi
Przejdź do forum

DKK: Luis Landero - Mżawka

26 października 2023 13:04, autor: MBP

Tym razem miłośnicy literatury z Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych zgromadzili się w Filii nr 2, aby omówić powieść Luisa Landero pt. „Mżawka”.

Historia opowiedziana przez Landero skupia się wokół skonfliktowanej rodziny, której losy zdają się być rozdzielone na wiele drobnych kawałków.

Jednakże, okrągłe osiemdziesiąte urodziny matki stają się punktem zwrotnym, który przyciąga członków rodziny z powrotem razem. Niewątpliwie, książka wzbudziła burzę emocji i wywołała głębokie refleksje wśród klubowiczów. Skoncentrowali się na toksycznych wspomnieniach, które obarczają głównych bohaterów, trzymając ich w swoim szponie przez całe życie. Mimo że idea pozbycia się tych emocjonalnych balastów była obecna, uczestnicy doszli do wniosku, że zrozumienie i zaakceptowanie przeszłości jest nieuchronnym etapem w dążeniu do pojednania.

W trakcie dyskusji, klubowicze wnikliwie analizowali motyw osiemdziesiątych urodzin matki jako katalizatora próby zjednoczenia rozbitków rodziny. Aurora, postać z książki, była dobrze obeznana w rodzinnych tajemnicach i trudach przeszłości. Jednak, jej sceptycyzm co do pomysłu, jej męża Gabriela, który starał się pogodzić rodzinę, odsłonił trudne pytania dotyczące motywacji i lęków. Czy działamy w obronie naszych bliskich, czy też unikamy konfrontacji z własną przeszłością?

Rozważano również, czy pojednanie jest możliwe w rodzinach, które nie potrafią komunikować się i otwarcie wyrażać uczuć. To nie była zwykła dyskusja o książce; zanurzając się w tej opowieści, klubowicze dotknęli uniwersalnych kwestii relacji międzyludzkich. Czy nasze osobiste wybory i decyzje mogą wpływać na życie innych? Czy próby pojednania zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty, czy też odkrywają nowe rany, które przez długi czas tkwiły w ukryciu? Te pytania skłoniły uczestników do refleksji nad własnymi związkami z bliskimi.

Chociaż lektura powieści wywołała uczucia smutku i przygnębienia, klubowicze docenili ją za jej subtelność i realistyczne przedstawienie trudnych relacji rodzinnych. Wszyscy zgodnie podkreślili jej ważność ze względu na zdolność oddania trudności, jakie towarzyszą wielopokoleniowym rodzinom. Jednocześnie zalecali, by czerpać z tej lektury w małych porcjach, aby uniknąć przytłaczającej dawki melancholii.

Spotkanie odbyło się w ramach programu dotacyjnego „Dyskusyjne Kluby Książki 2023”, dofinansowanego ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.