obecnie
23° C
jutro
25° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

 • Neurologia
  11 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Odzież do biegania
  82 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Zawód OZE
  454 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Dobry ortodonta?
  901 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Pomysł na biznes
  1275 wyświetleń
  3 odpowiedzi
 • Sprzątanie po zmarłych
  309 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Usługi malowania wnętrz w Sta…
  403 wyświetleń
  0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Poezja, muzyka i ekonomia w bibliotece

25 października 2023 08:13, autor: MBP

23 października w MBP im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli miało miejsce nastrojowe spotkanie poetycko-muzyczne. Sympatyków literatury biblioteka zaprosiła na wieczór autorski z dr Stanisławą Ossowską, poetką i pisarką, działaczką na rzecz kultury oraz edukacji. Muzyczną ucztę towarzyszącą nastrojowym chwilom zapewnił zespół Fiesta Amigos.

Autorka z kolei, podczas szczerej i niezwykle inspirującej rozmowy z Elżbietą Ferlejko, prezesem Stowarzyszenia Literackiego Witryna w Stalowej Woli, opowiedziała o aspektach swojego życia, które ukształtowały ją, jako człowieka, badacza naukowego i twórcę.

Jako dr nauk ekonomicznych autorka podkreślała relacje jakości systemów informatycznych do podstawowych, trwałych wartości decydujących o kształcie ludzkiego życia. – Znaczenie dla jakości mają czynniki niematerialne, duchowe. To przyjęty przez człowieka system wartości i związana z nim postawa człowieka jest kluczem do jakości – wyjaśniała Stanisława Ossowska, prezentując pierwszą część „Wypisów z publikacji”. Bohaterka wieczoru zaprezentowała wiersze zawarte w drugiej części książki, których treści oddają zmienne nastroje i myśli, które przynosiły doświadczenia życiowe, obserwacja natury i zachowań autorki oraz innych ludzi w różnych sferach życia.

Nie zabrakło wieloznaczeniowości miłości w zaprezentowanych wierszach z tomiku „Żywot miłości”, czy też poetyckich barw, świateł, muzyki, mądrych myśli i tajemnic z „Podziwu dla natury”. Życie napisało Stanisławie Ossowskiej scenariusz, który, jak twierdzi autorka, musiał gdzieś znaleźć swoje ujście. Szczególnie wybrzmiewa to w tomikach „Zaplątani w pajęczynach” i „Wznoszę oczy ku niebu”. Uczestnicy spotkania mieli okazję do rozmowy z poetką oraz nabycia jej tomików z osobistą dedykacją.

Jako że poezja i muzyka idą w parze, spotkanie uświetnili swoim występem przyjaciele z Fiesta Amigos w składzie: Mirosław Dyjak, Roman Kara, Anna Kara, Jarosław Surdyka, Rafał Latawiec i Jakub Szwajkowski. Piękne aranżacje muzyczne podkreśliły głębię treści poetyckich zawartych w tomikach dr Stanisławy Ossowskiej.

Stanisława Ossowska - z wykształcenia ekonomistka, z zamiłowania humanistka. Przez 15 lat pracowała na Uniwersytecie Łódzkim oraz Gdańskim. Z czasem podjęła własną działalność, organizując i prowadząc edukację na różnych szczeblach. Poza pracą zawodową i społeczną pisze. Dawniej były to artykuły naukowe i popularno-naukowe, później krótkie formy literackie.

Redagowała i wydała kilka prac zbiorowych oraz książeczki z wierszami autorów piszących dla dzieci. Od styczna 2004 r. organizuje i prowadzi w ramach działalności Fundacji Kultury Informatycznej w Nadarzynie, której jest prezesem, comiesięczne spotkania czwartkowe, które inspirują do rozwoju myśli i wzajemnego wzbogacania. Fundacja od 30 lat krzewi kulturę związaną ze stosowaniem technologii informacyjnych w różnych obszarach działalności, popularyzuje jej wartości w społeczeństwie oraz wyzwala inicjatywy i postawy twórcze.

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.