obecnie
7° C
jutro
12° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

 • Koszulki sportowe
  287 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Dr Trafidło prośba o opinie
  1055 wyświetleń
  2 odpowiedzi
 • Polecane szkolenia z projekto…
  300 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • opinie - pizzeria
  329 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Montaż bram
  278 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Wyłącznik ciśnieniowy
  337 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Pomysł na biznes
  877 wyświetleń
  2 odpowiedzi
Przejdź do forum

Wyremontują mur Klasztorny w Rozwadowie

17 września 2023 09:34, autor: zomo

Po wielu latach starań, przyszła pora na kolejny etap prac związanych z renowacją zabytkowego muru otaczającego Klasztor Braci Mniejszych Kapucynów w Stalowej Woli-Rozwadowie. To możliwe dzięki uzyskaniu wsparcia finansowego ze strony Powiatu Stalowowolskiego w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, realizowanego w kontekście Polskiego Ładu. 

Obecnie, radni powiatowi zatwierdzili przyznaną dotację, która zostanie wprowadzona do budżetu Powiatu Stalowowolskiego. Jednocześnie przyjęli uchwałę określającą zasady przyznawania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie oraz roboty budowlane w przypadku zabytków wpisanych do rejestru zabytków lub objętych gminną ewidencją zabytków. Na tej podstawie przyznano dotację na projekt o nazwie „Remont konstrukcji części muru klasztornego-ogrodzenia zespołu klasztornego Ojców Kapucynów w Stalowej Woli-Rozwadowie”, która zostanie przekazana klasztorowi na potrzeby tej ważnej inwestycji.

Warto przypomnieć, że część muru klasztornego Braci Kapucynów w Rozwadowie przeszła remont w 2014 roku. Wtedy to odrestaurowano odcinek muru, który przylegał do ulic Traugutta, Klasztornej oraz Strażackiej. Wykonano niezbędne naprawy i uzupełnienia, dokonano gruntownego czyszczenia, przemalowano konstrukcję oraz przeprowadzono renowację pokrycia dachowego. Po latach, ta część muru, choć odnowiona, potrzebuje teraz odświeżenia, szczególnie odcinek przy ulicy Targowej, który graniczy z budynkiem remizy strażackiej i który dotychczas nie podlegał pracom remontowym.

Mur ma długość wynoszącą 570 metrów oraz grubość 0,6 metra. Historia muru klasztornego jest długa i bogata. Archiwa klasztorne dokumentują, że już 13 kwietnia 1741 roku Jerzy Ignacy Lubomirski podpisał umowę z architektem Opitzem w sprawie budowy klasztoru kapucynów w Rozwadowie. Dziesiąty punkt tej umowy odnosił się do wzniesienia muru klasztornego. Pierwsza wzmianka o naprawie muru pochodzi z roku 1837.

Interesujący jest także fakt, że klasztorny mur miał znaczenie historyczne, które mogło stać się inspiracją dla Aleksandra Fredry do napisania sztuki "Zemsta". Bracia zakonni prowadzili spory z aptekarzem Stanisławem Czerneckim, a w tle tych konfliktów pojawiły się lipa, szopa i właśnie mur. Jedno z drzew lipowych, ścięte przez aptekarza, spowodowało zawalenie części muru, co doprowadziło sprawę do sądu.

W ciągu lat mur klasztorny był remontowany kilkukrotnie, m.in. w 1905 roku. Podczas I wojny światowej na jego powierzchni pojawiły się ślady uszkodzeń od rosyjskich kul oraz dział wojennych. Nie lepiej wyglądał on zaraz po zakończeniu drugiej wojny światowej.

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.