obecnie
23° C
jutro
25° C
Ostatnio na forum

 • Powiatowy Urząd Pracy w Stalo…
  7015 wyświetleń
  5 odpowiedzi
 • Pompa ciepła typu Split
  11 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Bajkolandia w Energylandii
  66 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Pomysł na biznes
  204 wyświetleń
  1 odpowiedzi
 • USG 4D
  1132 wyświetleń
  1 odpowiedzi
 • Do jakiego komisu w okolicy j…
  9184 wyświetleń
  8 odpowiedzi
 • Jakie są najskuteczniejsze sp…
  155 wyświetleń
  0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Narodowe Czytanie w stalowowolskiej MBP

10 września 2023 10:37, autor: MBP

W sobotę, 9 września  w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. M. Wańkowicza miłośnicy literatury spotkali się podczas tegorocznego Narodowego Czytania. Tym razem lekturą było „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

To najbardziej znana powieść pisarki, podejmująca temat Powstania Styczniowego. Dzieło wydawane było w odcinkach w latach 1886-1887, w formie książkowej ukazało się w 1988 r. „Nad Niemnem” entuzjastycznie przyjęte przez ówczesnych krytyków i czytelników,  cieszy się do tej pory uznaniem kolejnych pokoleń.

Do czytania w stalowowolskiej bibliotece zgłosiła się grupa mieszkańców oraz przedstawiciele: biura poselskiego, instytucji samorządowych, stowarzyszeń, klubów działających w mieście. Czytali: Janina Belcarz, Renata Cichy, Renata Czernecka – Skrok, Małgorzata Grudzień, Barbara Herdzik – Zawrotniak, Elżbieta Kotwica, Katarzyna Mastalerczyk , Grzegorz Męciński, Mirosław Ofiara, Zbigniew Partyka, Waldemar Pawłowski, Piotr Słuchocki, Beata Trybuła, oraz Beata Życzyńska - dyrektor MBP, Monika Brzezińska - reprezentująca Rafała Webera Posła na Sejm RP, Lila Wojciak -  reprezentująca Starostę Powiatu Stalowowolskiego,.

Oprawę muzyczną spotkania przygotował Edward Horoszko. Pod jego kierunkiem zagrał Kwartet Smyczkowy Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej MDK w Stalowej Woli w składzie skrzypce pierwsze- Kamil Dul, skrzypce drugie - Olivia Hausner, altówka - Roksana Cebula, kontrabas - Dawid Nowak oraz na flecie Hanna Kępa.

Joanna Rybak, kierownik Biblioteki Głównej, wprowadziła widzów w temat lektury i postaci pisarki. Pisarki, która za swój moralny obowiązek uznawała dawanie świadectwa prawdzie o roku 1863 i jego bohaterach. Mawiała: „Jeśli ja nie opowiem, nikt nigdy wiedzieć nie będzie…” Jej dramatyczne doświadczenia w czasie powstania sprawiły, że stała się gorącą orędowniczką programu pozytywistycznego. Ale jej proza ciągle potwierdzała trwały szacunek dla idei narodowowyzwoleńczych.

Podczas spotkania można było otrzymać  okolicznościową przypinkę i specjalną zakładkę z motywami nadniemeńskich kwiatów. Była też możliwość uzyskania okolicznościowego stempla. Pieczęć otrzymała biblioteka z Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W ten symboliczny sposób każdy mógł zaznaczyć swoją obecność na uroczystości i jednocześnie zachować cenny egzemplarz „ku pamięci przyszłych pokoleń”.

Pracownicy biblioteki przygotowali  wystawę pt. „Ona była żywą mądrością i czującym sercem całej epoki” prezentującą życie i twórczość pisarki.

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.