obecnie
23° C
jutro
25° C
Ostatnio na forum

 • Powiatowy Urząd Pracy w Stalo…
  7019 wyświetleń
  5 odpowiedzi
 • Pompa ciepła typu Split
  11 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Bajkolandia w Energylandii
  66 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Pomysł na biznes
  204 wyświetleń
  1 odpowiedzi
 • USG 4D
  1133 wyświetleń
  1 odpowiedzi
 • Do jakiego komisu w okolicy j…
  9184 wyświetleń
  8 odpowiedzi
 • Jakie są najskuteczniejsze sp…
  155 wyświetleń
  0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Szkoły bez barier

6 września 2023 16:35, autor: stalowawola.pl

Dwie stalowowolskie szkoły w ostatnich miesiącach przeszły gruntowną modernizację, by przystosować je do standardów dostępności. W PSP 7 i PSP 4 zrealizowany został pilotażowy projekt pn.: „Dostępna Szkoła – innowacyjne rozwiązania w kreowaniu przyjaznej przestrzeni edukacyjnej z uwzględnieniem potrzeb uczniów oraz otoczenia”. 4 września Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli wraz z dyrektor Alicją Bartoszek zaprezentowali efekty realizacji programu w Publicznej Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 im. Mikołaja Kopernika.  

– Dziękuję Pani Dyrektor, kadrze i wszystkim osobom zaangażowanym za to, że ten projekt został stworzony dla człowieka i to wyjątkowego, bo tego najmłodszego, często bezbronnego, wymagającego specjalnego wsparcia i prowadzenia. Projekt ten spełnia najwyższe standardy, wypływające z wieloletniego doświadczenia. Szkoła bez wątpienia zmieniła się tak, że każdy kto tu się pojawi będzie czuł się bezpieczny i będzie kształcił się w przyjaznej atmosferze. Dziękuję za wielkie serce, zaangażowanie i współpracę – powiedział Lucjusz Nadbereżny.  

Wartość wykonanych prac w PSP 7 to ponad 2 mln zł, z czego 1,54 mln zł są to środki pochodzące z dofinansowania rządowego, z programu dedykowanego do tego, aby odmieniać przestrzeń oświatową i likwidować wszelkie bariery dla dzieci.  

Jednym z największych działań zrealizowanych w PSP 7 jest montaż windy zewnętrznej, która komunikuje wszystkie piętra szkoły.  Do tej pory uczniowie na wózkach inwalidzkich uczyli się tylko na parterze, tam, gdzie można było podjechać. Obecnie będzie można korzystać z windy i uczyć się w pracowniach przedmiotowych. Główna bariera architektoniczna została przełamana.  

Samo wejście do szkoły przystosowane zostało do osób mających trudności z poruszaniem się. Dostosowana została wysokość schodków, odstęp pomiędzy poręczami, szerokość i długość wejścia, pojawiła się też pochylnia. Ponadto przy wejściu na salę gimnastyczną została wykonana platforma.  

Na terenie całej szkoły klatki schodowe i poręcze zostały dostosowane tak, aby spełniały wszystkie wymogi dostępności. Wszystkie korytarze zostały odmalowane w takich kolorach, żeby nie zaburzać uwagi uczniów autystycznych, którym należy wyeliminować rozpraszające bodźce. Dla uczniów niedowidzących są wykonane obrzeża dookoła drzwi w kolorach kontrastowych. Drobnym szczegółem, na który też warto zwrócić uwagę jest fakt, że wszystkie tabliczki znajdujące się przy salach lekcyjnych, gabinetach i innych pomieszczeniach są umieszczone na odpowiedniej wysokości i mają cyfry i litery wypukłe. Ponadto kontakty do światła są na przepisowej wysokości, a lampy mają właściwą jasność. 

W ramach projektu wyremontowane zostało także kilka sal lekcyjnych, gabinety rewalidacji, świetlica, stołówka, czytelnia, biblioteka, powstała sala wyciszeń i nowe sale rehabilitacyjne. Ponadto szkoła wzbogaciła się o nowoczesny sprzęt komputerowy, aparaturę, programy edukacyjne i inne pomoce dydaktyczne.  

– Te wszystkie działania, które zostały podjęte mają zapewnić dzieciom i osobom niepełnosprawnym, które odwiedzą nasze mury takie funkcjonowanie, aby czuły się tutaj dobrze i żeby mogły funkcjonować samodzielnie w przyjaznej przestrzeni – powiedziała dyrektor PSP 7 Alicja Bartoszek.  

Oprócz działań inwestycyjnych przedsięwzięcie zakładało też działania miękkie. – W zasadzie projekt u nas trwa już 1,5 roku. W tym czasie przygotowywaliśmy się, planowaliśmy, kształciliśmy kadrę. Wielu z naszych nauczycieli podjęło i ukończyło studia, które umożliwią im pracę specjalistyczną z uczniami niepełnosprawnymi. Ta wiedza będzie wykorzystywana w pracy z wszystkimi dziećmi. Przez ten okres także były prowadzone specjalistyczne zajęcia z uczniami, które będą kontynuowane w dalszym ciągu. Wykształciliśmy też nauczyciela, który będzie pracował z uczniami Metodą Tomatisa – jest to bardzo efektywna metoda pracy z uczniami z zaburzeniami słuchu – wyliczała dyrektor PSP 7.  

Lucjusz Nadbereżny wyraził podziękowanie radnym, którzy głosowali za budżetem miasta i wydatkami na oświatę, a także stalowowolskim parlamentarzystom: Senator RP Janinie Sagatowskiej i Posłowi na Sejm RP Rafałowi Weberowi za wsparcie w pozyskaniu środków rządowych dla miasta Stalowej Woli. Podziękował też inspektorom czuwającym nad realizacją zadania, przede wszystkim Piotrowi Brulińskiemu i Przemysławowi Zębali. 

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.