obecnie
27° C
jutro
24° C
Czy wybierasz się w tym roku na wakacje?


Ostatnio na forum

 • Kiedy miasto zapłaci urlopowe…
  73 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Rzetelna agencja nieruchomośc…
  204 wyświetleń
  1 odpowiedzi
 • Czy warto i jak zastrzec swój…
  227 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Dr Trafidło prośba o opinie
  2130 wyświetleń
  3 odpowiedzi
 • Perfumy damskie - jak wybiera…
  216 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Przedłużenie włosów
  259 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Pomysł na studia
  270 wyświetleń
  0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Demonstracyjne i pionierskie żłobko-przedszkole w Stalowej Woli już o…

5 września 2023 07:22, autor: stalowawola.pl

– To co zobaczyłam to jest coś naprawdę wyjątkowego, nie tylko w skali tego województwa, ale w skali naszego kraju – tak o nowo otwartym integracyjnym żłobko-przedszkolu z basenem mówiła w piątek 1 września Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek. W nowej placówce swoje miejsce znajdzie 195 dzieci – 100 w przedszkolu i 95 w żłobku. Obiekt powstał w technologii pasywnej. 

Nowe przedszkole i żłobek w symboliczny sposób otwarły najważniejsze osoby, którym poświęcona jest inwestycja – dzieci. W wypuszczeniu balonów najmłodszym pomogła Marszałek Elżbieta Witek oraz Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli. Gospodarzami uroczystości inauguracyjnej były dyrektor Przedszkola Integracyjnego nr 12 w Stalowej Woli Urszula Cacaj wraz z dyrektor nowego Żłobka nr 3 Karoliną Szyk. 

Do nowego obiektu w całości przeniesione zostało Przedszkole Integracyjne nr 12, a stary budynek został zdemontowany. Dyrektor Urszula Cacaj przypomniała historię przedszkola od rozpoczęcia funkcjonowania w 1979 roku, przez przekształcenie w 1993 roku w placówkę integracyjną, do 2007 roku, kiedy rozpoczęto starania o przebudowę bądź budowę nowego obiektu. 

– Nasza, w tej chwili nieistniejąca już „Dwunastka”, która miała nam służyć 25 lat, służyła aż 44. Po 16 latach starań nasze marzenia, wizje, plany dotyczące nowego budynku zyskały realny kształt. Panie Prezydencie, zapowiedź budowy nowej siedziby przedszkola w 2021 roku, to nie były słowa rzucone na wiatr i za to z głębi serca w imieniu swoim, dzieci i personelu bardzo dziękuję – powiedziała Urszula Cacaj. 

A nie jest to byle jakie przedszkole. Zachwytu nad nowym obiektem nie kryła Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, która jak podkreśliła, nie widziała takiego obiektu ani w Polsce, ani za granicą. To co zobaczyłam dzisiaj, to jest coś naprawdę wyjątkowego, nie tylko w skali województwa, ale całego naszego kraju. Wszystko co robimy my, dorośli, robimy dla tych najmłodszych. To jest nasza przyszłość. Dzieci to wielkie szczęście, wielka radość. Każdemu rodzicowi zależy na tym, żeby dziecko wtedy, gdy rodzic idzie do pracy, mogło przebywać w naprawdę bezpiecznych warunkach, w miłym miejscu, w takim, do którego dziecko będzie chciało chodzić. Jeszcze nie tak dawno przedszkoli, żłobków w Polsce po prostu nie było. Rodzice, szczególnie mamy, kiedy chciały wrócić do pracy, nie miały takiej możliwości, bo nie było gdzie zostawić dziecka. Dziś tych żłobków, przedszkoli jest w Polsce bardzo wiele. Powstają w bardzo małych miejscowościach – mówiła druga najważniejsza osoba w naszym państwie.  

Marszałek wyraziła słowa uznania, że miasto zdecydowało się na powstanie obiektu integracyjnego i zwróciła szczególną uwagę na sale sensoryczne, które powstały w tym obiekcie. – Rozwój emocjonalny i psychiczny dziecka rzutuje na całe życie dorosłego już człowieka, dlatego tak ważne jest, żeby dzieci miały odpowiednie warunki i wykwalifikowaną kadrę, a taka tutaj jest – podkreśliła Elżbieta Witek. – Bardzo bym chciała, żeby takie przedszkola były poza Stalową Wolą. Myślę Panie Prezydencie, że powinien Pan pokazywać ten obiekt wszędzie, gdzie się da, bo wszędzie mamy dzieci, które wymagają specjalnej pomocy i wsparcia – dodała Marszałek Sejmu.  

W podobnym tonie wypowiedziała się Janina Sagatowska Senator RP. Przez wszystkie moje kadencje w senacie jeździłam do polonii na świecie. Nigdzie nie widziałam takich przedszkoli i szkół i takich miejsc, w których możemy wzrastać i cieszyć się swoim człowieczeństwem, gdzie chce nam się godnie żyć. Nasz wielki papież Jan Paweł II mówił, by poznać godność swoją i tu ją właśnie poznajemy. Te dzieci pod taką cudowną opieką wychowawców będą wzrastać do tej wielkości, żeby budować wielką, cudowną Polskę – mówiła Janina Sagatowska. Senator RP za tę i wiele innych inwestycji szczególnie podziękowała Lucjuszowi Nadbereżnemu prezydentowi miasta. Podkreśliła, że w Stalowej Woli realizuje się wiele nowoczesnych inwestycji w każdej sferze życia, bo rozwój musi być wielokierunkowy, żeby przynieść efekty. 

Pod wrażeniem nowego obiektu był również Wiceminister Infrastruktury Rafał Weber. Jest to miejsce bardzo ciepłe, bardzo przyjazne. Tutaj z pewnością najmłodsi będą się czuli jak u siebie w domu. Cieszę się bardzo, że prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, przy współpracy z panią dyrektor i wieloma osobami stworzył takie miejsce, aby dzieci w sposób bezpieczny, ale też bardzo nowoczesny, mogły się rozwijać – mówił wiceminister Rafał Weber.  

Przypomniał także inną inwestycję opiekuńczo-oświatową zrealizowaną w ciągu kadencji prezydenta miasta. – Wracam pamięcią do otwarcia żłobka miejskiego na początku roku 2017. Pamiętamy wizytę pani premier Beaty Szydło. Było to dosłownie po drugiej stronie ul. KEN, tam też powstał żłobek przy wsparciu rządowym, już z programu Maluch+. Nie wyobrażamy sobie naszego miasta bez tych funkcji opiekuńczo – wychowawczych. Dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do budowy bardzo nowoczesnego żłobko– przedszkola w Stalowej Woli – wspomniał Rafał Weber. 

Prezydent Lucjusz Nadbereżny powiedział, że jeśli mamy budować nową rzeczywistość dla dzieci, jeśli mamy tworzyć dobrą przyszłość dla Polski, to mamy ją tworzyć w wysokiej jakości. Staje się to możliwe dzięki dofinansowaniu do różnych zadań, które dostaje miasto od rządu. 

Jesteśmy narodem wyjątkowym, jesteśmy narodem pracowitym, narodem zdolnym, który nie powinien mieć żadnych kompleksów, również pod względem tego, jakie tworzymy narzędzia dla rozwoju i przyszłości naszego kraju. To żłobko- przedszkole integracyjne z basenem jest tego przykładem. Nie bójmy się budować, tworzyć naszą rzeczywistość, nie w drodze na skróty, nie w sposób byle jaki, łatwy. Mamy podejmować się wyzwań ambitnych, odważnych, takich, które będą dawały wzór dla innych. To miejsce takie jest, a również dlatego, że jest dedykowane dla wyjątkowych dzieci, które stworzą piękną przyszłość dla naszego miasta, Stalowej Woli i dla całej Polski – mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny.  

Prezydent na ręce marszałek Elżbiety Witek złożył podziękowanie za obecność i za to, że reprezentuje olbrzymią zmianę filozofii rządzenia, podejścia do problemów mniejszych samorządów, dystrybucji środków do małych i średnich ośrodków. Jak zaznaczył, wcześniej nie było szans na to, by w Stalowej Woli mógł powstać tak nowoczesny obiekt. 

Prezydent skierował też wielkie podziękowania dla Senator RP Janiny Sagatowskiej, Posła Rafała Webera za wsparcie w budowaniu nowej przyszłości Stalowej Woli. Wyrazy wdzięczności prezydent miasta skierował też na ręce Wojewody Ewy Leniart i Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, radnej sejmiku Kamili Piech, przewodniczącej komisji rodziny Karoliny Paleń, przewodniczącego Rady Miejskiej Stanisława Sobieraja. – Żeby realizować takie ambitne projekty, trzeba mieć wsparcie odważnych kreatywnych ludzi – podsumował Lucjusz Nadbereżny. 

Na koniec włodarz miasta zwrócił się do najważniejszych uczestników uroczystości: dzieci. – Nie będzie dobrej przyszłości Stalowej Woli bez Was, nie będziemy miastem silnym, ambitnym, jeżeli Wasze serca i umysły nie będą się kształtowały w pięknie, a w tym przedszkolu macie nauczycieli, opiekunów, rodziców, którzy na pewno będą Was odpowiednio kierować – powiedział prezydent Stalowej Woli. 

Żłobko- przedszkole poświęcił dziekan Wacław Gieniec, a Ci, którzy przyczynili się do tego, by obiekt mógł powstać, otrzymali symboliczne statuetki. 

Nowe żłobko-przedszkole jest obiektem o powierzchni całkowitej 3 073,02 m2 wybudowanym w technologii pasywnej, do którego zostało przeniesione Przedszkole Integracyjne nr 12 im. J. Ch. Andersena – 100 miejsc. W budynku będzie funkcjonować również Żłobek Miejski Nr 3 – 95 miejsc oraz basen rehabilitacyjny dla dzieci przedszkolnych i żłobkowych. 

Budynek przedszkola i żłobka zaprojektowano jako obiekt wolnostojący z dwiema kondygnacjami nadziemnymi oraz częściowo z jedną kondygnacją podziemną, na planie zbliżonym do kwadratu. W budynku zastosowano wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, zamontowano pompy ciepła i instalacje fotowoltaiczne. Zainstalowano urządzenia zacieniające, system chłodzenia w porze letniej oraz automatyczne sterowanie temperaturą w pomieszczeniach. Przy obiekcie powstał także punkt ładowania pojazdów elektrycznych. Szacuje się, że wykonana instalacja fotowoltaiczna pokrywać będzie ok. 50% zużycia energii elektrycznej budynku, instalacje c.o. i c.w.u. w oparciu o OZE będą pokrywać ponad 35% zapotrzebowania na ciepło zaś wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła min. 75%. 

Na parterze znajduje się 5 oddziałów przedszkolnych, duża wielofunkcyjna aula o powierzchni ok. 150 m2 (pełniąca rolę sali do występów, sali gimnastyczno-rytmicznej czy sali spotkań z rodzicami), duża, nowocześnie wyposażona kuchnia, która będzie obsługiwała cały obiekt, pomieszczenia techniczne, strefa administracyjna z gabinetami dyrektorów, sekretariatem oraz gabinetami dla intendenta i dietetyka, pralnia, gabinet rehabilitanta, sale sensoryczna oraz polisensoryczna, gabinety specjalistyczne: psychologa, logopedy, pedagoga, pielęgniarki, rehabilitanta, które pozwolą na prowadzenie z dziećmi z niepełnosprawnościami zajęć odpowiednich do ich indywidualnych potrzeb rozwojowych, edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych. Z kolei na piętrze zlokalizowanych zostało 5 oddziałów żłobkowych (każdy z nich posiada swoją sypialnię przynależną do danej sali).  

W budynku znajduje się także basen o wymiarach 12,5×6 m. Basen w obiekcie przeznaczony jest do nauki pływania oraz ćwiczeń usprawniających dla dzieci przedszkolnych, a w dalszej perspektywie również dzieci do lat 3. W zamierzeniach Miasta Stalowej Woli jest udostepnienie możliwości korzystania z basenu wszystkim chętnym dzieciom z przedszkoli, dla których Miasto jest organem prowadzącym (łącznie 13 przedszkoli), na podstawie wypracowanego regulaminu. Niewykluczone, że możliwość nauki pływania w obiekcie będzie stworzona również dla najmłodszych uczniów szkół podstawowych (klasy I-III). 

W ramach projektu został również zapewniony dostęp do całego obiektu dla osób z niepełnosprawnościami. Wszystkie oddziały przedszkolne i żłobkowe oraz szatnie basenowe zostały przystosowane dla dzieci z niepełnosprawnościami. W budynku uwzględniono różne możliwe zasady projektowania uniwersalnego, dotyczące zarówno dysfunkcji ruchowych jak również dysfunkcji zmysłów. Każda przestrzeń umożliwia samodzielne i świadome użytkowanie, przestrzeń jest także dostępna i pozbawiona barier architektonicznych, tak aby wszystkie pomieszczenia i urządzenia jej towarzyszące, były dostępne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, osób z dysfunkcjami wzroku, słuchu, itp. 

Inwestycja kosztowała ponad 22 mln złotych. Wkład własny Stalowej Woli to 13,9 mln złotych, a dofinansowanie ze środków unijnych w ramach RPO Województwa Podkarpackiego to 8,3 mln złotych. Na wyposażenie obiektu i jego utrzymanie samorząd Stalowej Woli aplikował o rządowe środki z programu „Maluch +”. 36 miejsc żłobkowych jest uruchamianych w ramach środków własnych miasta, natomiast 59 miejsc jest uruchamianych dzięki dofinansowaniu w ramach rządowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 Maluch+ 2021-2029.

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.