obecnie
9° C
jutro
8° C
sstw
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Dobry ortodonta?
    638 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Pomysł na biznes
    1046 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Sprzątanie po zmarłych
    64 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    75 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    110 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Grecja - gdzie się wybrać?
    259 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Koszulki sportowe
    614 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Dzień flagi RP

2 maja 2021 09:53, autor: zomo

Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, w momentach wzruszeń i radości. Dziś 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem. Zachęcamy również do zapoznania się z przygotowanym przez MSWiA miniprzewodnikiem „Biało-Czerwona”.

MSWiA przygotowało specjalny miniprzewodnik „Biało-Czerwona”, który zawiera zasady prezentowania flagi zgodnie z tradycją i honorem. Warto je poznać.

Publikacja wskazuje między innymi różnice między flagą a barwami narodowymi. Flaga Rzeczypospolitej Polskiej składa się z dwóch poziomych pasów równej szerokości, białego  u  góry i czerwonego u dołu, w proporcjach 5:8. Powszechny zwyczaj umieszczania napisów i rysunków przez kibiców obserwujących zawody sportowe jest dopuszczalny wyłącznie na barwach narodowych. Te ostatnie nie mają określonych proporcji.

Istnieje wiele form eksponowania barw narodowych np. poprzez noszenie ich w postaci biało-czerwonej kokardy narodowej w klapie płaszcza, marynarki lub żakietu.

Miniprzewodnik MSWiA przypomina, że na terenie RP flaga państwowa ma zawsze pierwszeństwo przed innymi flagami.

Te oraz inne ciekawe informacje związane z polskimi barwami narodowymi znajdują się w miniprzewodniku, który jest dostępny do pobrania.

Dzień Flagi RP został wprowadzony na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r.

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.