obecnie
9° C
jutro
8° C
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Interesująca aranżacja przedp…
    11 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Kra…
    10 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    65 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Grecja - gdzie się wybrać?
    217 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Koszulki sportowe
    569 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dr Trafidło prośba o opinie
    1523 wyświetleń
    2 odpowiedzi
  • Polecane szkolenia z projekto…
    579 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

SIM pozwoli budować siłę regionu

31 marca 2021 08:18, autor: stalowawola.pl

30 marca 2021 roku Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli uczestniczył w konferencji prasowej Wojewody Ewy Leniart dotyczącej programu Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. – Takiego programu, tak atrakcyjnej oferty finansowej i prawnej, dającej perspektywę na budowę szybko tanich, dostępnych mieszkań do tej pory nie było. Jest to pozytywna rewolucja w polityce mieszkaniowej. Chciałbym się dołączyć do apelu pani Wojewody, żeby każdy samorząd, który myśli o przyszłości, który widzi potrzebę zatrzymania młodych ludzi, ale również chce docenić ludzi starszych, przystąpił do programu – mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe to ważny projekt rządu związany z realizacją mieszkań na korzystnych warunkach dla osób, które znajdują się w pułapce, które nie mogą skorzystać z komercyjnego kredytu, a z drugiej strony ich stabilne dochody nie pozwalają na to, aby skorzystać z oferty socjalnej.

– Bardzo się cieszę, że możemy mówić o tym, że kolejne etapy realizacji projektów związanych ze Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową są w trakcie realizacji na terenie naszego województwa. Bardzo się cieszę, że takim dobrym przykładem pozostaje prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny. Fakt, że w krótkim czasie będzie możliwa realizacja tej inwestycji na północy naszego województwa na pewno pozytywnie wpłynie na sytuację mieszkaniową mieszkańców tego miasta i regionu – mówiła Ewa Leniart Wojewoda Podkarpacki.

Wojewoda wymieniła także Przemyśl i Sanok, jako samorządy będące na etapie negocjacji warunków realizacji podobnych inwestycji na terenie ich miast i przyznała, że liczy na to, że kolejne samorządy, jak Rzeszów wezmą udział w tym programie. – Mamy wspólną nadzieję, że podkarpackie samorządy korzystając z tej oferty będą budowały w ten sposób siłę naszego regionu – dodał prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Prezydent Stalowej Woli podziękował Wojewodzie za aktywną pracę i wsłuchanie się w głos samorządów Podkarpacia tak, aby powstał na poziomie rządu nowy program mieszkaniowy. – Jeśli patrzymy z przyszłością na nasz region, to musimy patrzeć na młode pokolenie, które tutaj w swoich miejscowościach będzie mogło odnajdywać swoje marzenia, które bardzo często są związane z własnym mieszkaniem, a co ma znaczenie pod względem rozwoju demograficznego naszego regionu. Bardzo się cieszę, że te uwagi, pomysły samorządów przez Pani ręce zostały przekazane również do rządu, co dzisiaj skutkuje zupełnie nową polityką mieszkaniową, która daje nam konkretne narzędzia do tego, aby realizować duże inwestycje mieszkaniowe, które mogą odwrócić negatywne trendy depopulacyjne w naszych miastach – zwrócił się do Wojewody Lucjusz Nadbereżny.

Jak podkreślił włodarz Stalowej Woli, Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe oprócz tego, że są oparte na dobrej legislacji, jasnych zasadach, które za partnera traktują samorząd, to mają w sobie także dobrą architekturę finansową. Samorząd, które zdecyduje się założyć SIM na start otrzymuje 3 mln zł na koszty organizacji spółki i przygotowania inwestycji. Stalowa Wola 3 mln zł bezzwrotnej dotacji otrzymała w przeciągu niecałych 3 tygodni od czasu podjęcia uchwały o powołaniu SIM.

Łącznie samorząd przystępujący do programu może liczyć na 45% bezzwrotnych dotacji wartości inwestycji na wybudowanie mieszkań, które pozwalają na późniejszą bardzo optymalną cenę wytworzenia mieszkania. Ponadto można otrzymać 10% bezzwrotnej dotacji na otoczenie infrastruktury osiedla, a wiec drogi, parkingi, żłobki, czy przedszkola. Co istotne, finansowanie inwestycji jest oparte na kredycie, który jest poręczany przez Skarb Państwa za pośrednictwem KZN. Preferencyjny kredyt oparty jest na stawce wiboru, bez marży. To nie obciąża bezpośrednio budżetów miast.

Zdjęcia: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.