obecnie
20° C
jutro
21° C
Czy Polska wyjdzie z grupy podczas EURO 2024?


Ostatnio na forum

 • Rzetelna agencja nieruchomośc…
  42 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Czy warto i jak zastrzec swój…
  87 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Dr Trafidło prośba o opinie
  1894 wyświetleń
  3 odpowiedzi
 • Perfumy damskie - jak wybiera…
  91 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Przedłużenie włosów
  141 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Pomysł na studia
  156 wyświetleń
  0 odpowiedzi
 • Zdrowa żywność
  933 wyświetleń
  0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Filia KUL w Stalowej Woli rozszerza ofertę dydaktyczną

21 marca 2021 10:57, autor: stalowawola.pl

Poszerzenie oferty dydaktycznej i dostosowanie jej do lokalnych potrzeb edukacyjnych to główne założenia przekształcenia Wydziału Nauk Inżynieryjno – Technicznych w Stalowej Woli w Filię Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Informację o awansie stalowowolskiego ośrodka 19 marca zaprezentowali przedstawiciele władz KUL.

– Podnieśliśmy status obecności naszej uczelni w Stalowej Woli. Stalowowolski ośrodek to już nie tylko filia wydziału, a filia uniwersytetu. To sprawia, że możemy zaoferować znacznie szerszy pakiet kierunków studiów – mówił podczas konferencji prasowej ks. prof. Mirosław Kalinowski, Rektor KUL.

– Chciałbym wyrazić wielką radość i wdzięczność za decyzje, które zostały podjęte przez władze KUL, które podnoszą rangę naszej uczelni do Filii KUL. Nie ukrywam, że jest to realizacja wniosków, które dawno były kierowane ze stalowowolskiej społeczności do władz Uniwersytetu. Cieszymy się, że ta decyzja zapadła, bo ona daje jasny, wyraźny kierunek rozwoju i obecności oraz wskazuje na to, że KUL będzie działał w oparciu o ideę uniwersum i będzie dawać perspektywy rozwoju młodym ludziom na wielu płaszczyznach – mówił Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli.

Prezydent miasta zadeklarował też, że samorząd w swojej strategii będzie widział uczelnie wyższe. Przypomniał też o idei KUL-u, propagującym nie tylko naukę ale także silny system wartości, będący fundamentem rozwoju. – Bardzo ważne, by obok wiedzy i nauki były również kształtowane wartości i postawy, które będą budowały silne fundamenty Stalowej Woli – dodał Lucjusz Nadbereżny.

W filii będzie kontynuowane kształcenie na kierunkach studiów dotychczas prowadzonych przez Wydział, a więc inżynierii środowiska, inżynierii materiałowej oraz prawie. Nie każdy jednak może się odnajdywać w dotychczasowym inżynieryjnym klimacie i ofercie, dlatego oferta dydaktyczna będzie systematycznie poszerzana. O nowych kierunkach opowiedziała prof. Ewa Trzaskowska, prorektor KUL ds. kształcenia.

– Pierwsza podstawowa informacja jest taka, że kierunki studiów będą prowadzone na wydziałach jakie są w Lublinie, czyli będą to Ci sami prowadzący i ta sama wysoka jakość nauczania – mówiła prof. Ewa Traskowska.

Wśród nowych kierunków pojawią się: „Nauki o rodzinie” (Wydział Teologii), „Bezpieczeństwo narodowe” I i II stopień (Wydział Nauk Społecznych), „Administracja” I stopień (Wydział Prawa), „Dietetyka” I stopień. Ponadto zwiększy się o kolejne kierunki oferta studiów podyplomowych, między innymi zwiększające uprawnienia nauczycielskie, co ma być wstępem do zaistnienia w przyszłości „Pedagogiki wczesnoszkolnej”. Ta oferta będzie dostępna dla przyszłych studentów już od nowego roku akademickiego 2021/2022. W dalszych latach pojawiać się będą kolejne kierunki.

Wprowadzona zmiana ma służyć uporządkowaniu oraz usprawnieniu funkcjonowania zamiejscowej części KUL-u. Związek uniwersytetu z filią wyraźnie uwidacznia się w jej strukturze. W ramach filii funkcjonować będą kolegia: nauk teologicznych, nauk prawnych, nauk humanistycznych, nauk społecznych, nauk ścisłych i o zdrowiu, nauk inżynieryjno-technicznych. Zadaniem kolegiów jest prowadzenie i obsługa procesu kształcenia studentów na kierunkach przyporządkowanych do poszczególnych dyscyplin.

Filią pokieruje pełnomocnik Rektora KUL dr hab. Michał Wyrostkiewicz, prof. KUL. – Siłą stalowowolskiej filii jest to, że mamy bardzo duże zaplecze badawcze w Lublinie i zaplecze infrastrukturalne w Stalowej Woli. Szeroka oferta dydaktyczna i nowoczesne budynki i nowy, sprawnie działający sprzęt to jest droga w kierunku sukcesu – podsumował włodarz Filii KUL w Stalowej Woli.

 

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.